Heterodontosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heterodontosaurus
Heterodontosaurus cast.jpg
Odliatok kostry Heterodontosaura.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Heterodontosaurus tucki
Cromptom a Charig, 1962
Synonymá
Lycorhinus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Heterodontosaurus bol dvoj- a štvornohý bylinožravý dinosaurus malých rozmerov. Ako najlepšie známy zástupca čeľade vtákopanvových dinosaurov Heterodontosauridae je známy z kompletných pozostatkov. Žil pred približne 197 miliónmi rokov na území dnešnej južnej Afriky. Jediný druh je Heterodontosaurus tucki.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie Heterodontosaura s človekom
Rekonštrukcia výzoru Heterodontosaura
Rekonštrukcia

Tento len 1,2 m dlhý najmä dvojnohý(?) bylinožravec sa vzhľadom ponášal na primitívne vtákopanvové dinosaury (napr. Pisanosaurus alebo po jeho boku žijúci Lesothosaurus). Na rozdiel od nich však disponoval mohutnejšou stavbou tela a dlhšími, mocnejšími prednými končatinami so silným palcovým pazúrom, ktorými počas obdobia sucha vyhrabával korienky. Heterodontosaurus (a celá jeho čeľaď), je veľmi zaujímavý najmä vďaka chrupu s viacerými typmi zubov. V prednej časti hornej čeľuste mával rezáky (v prednej časti dolnej čeľuste ich nahrádzal rohovinový zobák), ktorými odhrýzali potravu, ostré očné zuby (resp. kly) a silné stoličky v zadnej časti čeľustí, ktorými rozomieľal potravu. Kly mali zrejme len samce, tie ich používali ako zbraň, keď medzi sebou súperili. Našli sa totiž lebky bez klov, inak úplne identické s lebkami vybavenými klami. Neskoršie vtákopanvové dinosaury už mali vždy zvyčajne len jediný typ zubov, pričom rezáky sa im neujali boli nahradené rohovinovým zobákom.

Príbuzenstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Heterodontosaurus a celá čeľaď Heterodontosauridae je napriek vonkajšej podobnosti s ornitopódmi (ktorú dokonca podporili aj niektoré štúdie) spájaná s predkami hrubohlavých a rohatých dinosaurov (Pachycephalosauria, resp. Ceratopsia). Blízke príbuzenstvo s Marginocephalia potvrdzuje aj nedávny nález dosiaľ najprimitívnejšieho známeho zástupcu Ceratopsia, rodu Yinlong, ktorý okrem podobností s pachycefalosaurami disponuje aj podobnosťami s heterodontosaurovitými dinosaurami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CROMPTON, A. W., CHARIG, A. J. A new ornithischian from the Upper Triassic of South Africa. Nature, 1962, roč. 196, s. 1074 – 1077.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Dinosaury prešli na vegetariánstvo zrejme v období jury [online]. 2008, [cit. 2012-01-06]. Dostupné online.