Preskočiť na obsah

Hjúga (provincia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa japonských provincií so zvýraznenou provinciou Hjúga

Provincia Hjúga (jap. 日向国 – Hjúga no kuni) bola stará japonská provincia na východnom pobreží Kjúšú, na území ktorej sa dnes rozkladá prefektúra Mijazaki. Provincia Hjúga susedila s provinciami Bungo, Higo, Hida, Ósumi a Sacuma.

Starodávne hlavné mesto sa nachádzalo v blízkosti Saito.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V 3. mesiaci 6. roku éry Wadó (713), bola oblasť Hjúga administratívne oddelená od provincie Ósumi (大隈国). V tom istom roku, Daijō-kan Cisárovnej Gemmei pokračoval v organizovaní aj ďalších katastrálnych zmien v provinčných mapách z obdobia Nara.

V ére Wadō 6, bola provincia Mimasaka (美作国) odtrhnutá od provincie Bizen (備前国); a provincia Tanba (丹波国) bola oddelené od provincie Tango (丹後国).[1] V ére Wadō 5 (712), provincia Mucu (陸奥国) bola odtrhnutá od provincie Dewa (出羽国).[1]

V období Sengoku bola oblasť často delená do severného panstva okolo hradu Agata (okolie súčasného mesta Nobeoka) alebo južného panstva okolo hradu Obi, nachádzajúceho sa neďaleko súčasného mesta Ničinan. Južné panstvo bolo v držbe klanu Šimazu z neďalekej provincie Sacuma počas veľkej časti obdobia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Titsingh, str. 64.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]