Aki (provincia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa japonských provincií so zvýraznenou provinciou Aki

Provincia Aki (jap. 安芸国 – Aki no kuni), nazývaná Geišú (芸州) bola stará japonská provincia v regióne Čúgoku na západe Honšú, na ktorej území sa dnes rozkladá západná časť prefektúry Hirošima.

Keď Cisár Šómu nariadil dva oficiálne kláštory v každej provincii (jeden pre budhistických kňazov a jeden pre mníšky), boli v provincii Aki založené dva kláštory. Oba provinčné kláštory existujú aj v súčasnosti - Saidžó, Higašihirošima.

Na konci obdobia Heian v (12. storočí), sa provincia Aki stala známa kvôli svätyni Icukušima. Taira no Kijomori zvýšil dôležitosť svätyne a financoval vytvorenie nového komplexu budov. Icukušima (Mijadžima) mala dobrý námorný prístav a strategický význam.

V období Sengoku to bola domovská provincia klanu Móri až do roku 1600. V roku 1555 Motonari Móri vyhral bitku pri Icukušime proti Harutakaovi Sue a vybudoval svoju moc v západnej časti Honšú.

Terumoto Móri, bol jeden z Rady piatich starších ustanovenej Hidejošim Tojotomim pre svojho syna Hidejoriho. V bitke pri Sekigahare sa pridal na stranu Micunariho Išida a v roku 1600 stratil Aki spolu s veľa ďalšími oblasťami.

Provincii krátko vládol Masanori Fukušima a v roku 1619 ho vystriedal Nagaakira Asano, ktorý sa stal daimjóm Hirošimy s príjmom 420 000 koku. Asanovci vládli celej provincii až do reforiem Meidži.

Provincia Aki bola zrušená v roku 1871 a premenovaná na prefektúru Hirošima. Po pripojení ďalších území vznikla prefektúra Hirošima v dnešnom stave.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aki Province na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).