Preskočiť na obsah

Provincia (Japonsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Japonské provincie)
Japonské provincie od obdobia Kamakura až do roku 1868

Provincia (po japonsky kuni - 国, "krajina") bola najvyššia administratívna jednotka v Japonsku pred zavedením dnešného systému prefektúr.

Každá provincia bola ďalej rozdelená na niekoľko gun (郡, okres; predtým zvaných kóri).

Provincie boli pôvodne založené ako administratívne aj geografické regióny. Ale na konci obdobia Muromači bola ich administratívna funkcia postupne nahradzovaná lénami jednotlivých sengoku-daimjó. Za vlády Hidejošiho Tojotomiho boli provincie úplne nahradené vo svojej administratívnej funkcii lénami jednotlivých daimjóv. V období Edo boli léna známe ako han. Provincie naďalej zostali ako geografické útvary a ľudia často označovali určité miesta kombináciou názvu provincie a léna.

Počas reforiem Meidži boli han legitimizované ako administratívne jednotky, ale vzápätí nahradené prefektúrami (mestské prefektúry sa nazývali fu a vidiecke prefektúry ken). Provincie ako súčasť systému adries neboli zrušené, ale naopak ich používanie bolo rozšírené. V roku 1871 bolo 304 prefektúr, kým počet provincií bol 68 (bez Hokkaidó a provincie Rjúkjú). Hranice medzi mnohými prefektúrami boli nie len komplikované, ale ani nerešpektovali hranice medzi provinciami. Prefektúry boli postupne spájané, až sa ich počet v roku 1881 znížil na 37 a následne sa ich niekoľko rozdelilo na celkom 45 v roku 1885. Pridaním prefektúr Hokkaidó a Okinawa bolo dosiahnutý súčasný počet 47 prefektúr.

Do dnešného dňa nebol vydaný žiadny zákon, ktorý by provincie zrušil. Považujú sa však za úplne zastarané, hoci sa ich názvy stále široko používajú na označovanie prírodných javov, v názvoch spoločností a komerčných značiek. Po roku 2000 navrhol guvernér prefektúry Nagano premenovanie prefektúry na „Šinšú“ (názov odvodený od provincie Šinano).

Provincie sa delia na niekoľko skupín: na kinai (provincie v okolí hlavného mesta Kjóto) a na sedem alebo osem (cesty alebo správne okruhy). v tejto súvislosti by sa nemalo zamieňať za moderné dopravné cesty ako sú Tókaidó z Tokia do Kjóta alebo Kóbe. Rovnako Hokkaidó by sa v tomto kontexte nemalo zamieňať za prefektúru Hokkaidó, hoci sa geograficky prekrývajú.

Názvy provincií sa dnes považujú už len za historickú zaujímavosť. Používajú sa aj ako súčasť rodinných priezvisk (od období Edo) a v názvoch mnohých výrobkov ako sú napr. sanuki udon, ijokan a awa odori.

Názvy niektorých provincií sa používajú na označenie určitých častí súčasných prefektúr spoločne s ich kultúrnymi a geografickými charakteristikami. V mnohých prípadoch sú tieto názvy kombinované so svetovými stranami, napr. Hoku-Seccu (北摂) znamená Severný (北) Seccu (摂津).

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]