Preskočiť na obsah

Izumo (provincia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa japonských provincií so zvýraznenou provinciou Izumo

Provincia Izumo (jap. 出雲国 – Izumo no kuni) bola stará japonská provincia, na ktorej území sa dnes nachádza východná časť prefektúry Šimane v regióne Čúgoku. Slovo "Izumo" je odvodené od mena bohyne Izanami. Bola matkou Japonska a bola pochovaná na hore Hiba, na hranici bývalých provincií Izumo and Hóki, neďaleko súčasnej Jasugi v prefektúre Šimane.

Bol to jeden zo starodávnych regiónov Japonska, v ktorom vznikala politická moc. Mocný klan z Izumo (Idumo je zastaraný prepis názvu) viedol nezávislú politiku, ale počas štvrtého storočia pred Kristom bol absorbovaný expanziou štátu Jamato, v ktorom prevzal rolu v sakrálnej oblasti. Až do dneška svätyňa Izumo predstavuje (ako aj Veľká svätyňa v Ise) jedno z najdôležitejších svätých miest šintoizmu: je zasvätené kami, špeciálne Ókuninuši (Ó-kuni-nuši-no-mikoto), mýtickému potomstvu Susa-no-Ó a všetkým klanom z Izumo.

V období Sengoku stratila provincia na svojej dôležitosti. Bola dominantou klanu Mori pred bitkou pri Sekigahare a po Sekigahare sa stala nezávislým lénom s hradom v súčasnom Macue.