Hloh obyčajný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hloh obyčajný

Hloh obyčajný; v kvete (máj)
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Synonymá
Crataegus oxyacantha var. laevigata

Crataegus oxyacantha subsp. laevigata
Crataegus oxyacantha f. laevigata

Mespilus laevigata
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hloh obyčajný[2] (lat. Crataegus laevigata)[3] je opadavý ker až nevysoký strom z rodu hloh (Crataegus), z podčeľade mandľovaté (Amygdaloideae, syn. Prunoideae – slivkovaté), ktorá je taxonomicky zaradená do čeľade ružovité (Rosaceae). Prirodzeným areálom jeho rozšírenia je Európa a rastie predovšetkým v miernych biómoch.[3][4][5]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Je rozšírený v celej Európe, uprednostňuje vápenaté pôdy, tienisté krovinaté a skalnaté stráne, listnaté lesy a rôzne húšťavy. Rastie hojne aj na Slovensku, a to od nížin po horské pásma.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Je veľmi rozkonárený, má hnedočervené vetvy pokryté tŕňmi. Má dlhostopkaté okrúhlovajcovité viaclaločnaté listy. Rastlina kvitne v máji a júni; kvety sú v chocholíkoch a majú biele alebo ružové korunné lístky. Plody sú guľovité alebo vajcovité lysé červené malvičky s múčnatou dužinou a dvoma kôstkami; dozrievajú na jeseň.

Obsahuje: zmes hlohových krategových kyselín, saponíny, flavonoidy, triesloviny, glykozidy (kvercitín, rutín a vitexín), taníny, karotén, vitamín C a vitamíny skupiny B (hlavne B1), pektíny, purínové látky, amíny.

Európske hlohy s hlboko laločnatými, veľmi premenlivými listami sa veľmi ťažko rozoznávajú. Až doposiaľ bolo opísaných veľa vnútrodruhových taxónov a takmer v každej populácii možno nájsť ďalšie, tvarovo odlišne rastliny.[4]

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho použitie ako liečivej rastliny je doložené už od staroveku (hloh obyčajný ako liečivú rastlinu spomína už Dioskorides). Lieči problémy s krvným obehom, srdcom a krvným tlakom. V Česko-Slovensku sa z tohto hlohu vyrábali čaje Alvisan (existuje dodnes) a Droseran. Čínski lekári hloh používajú pri poruchách trávenia, bolestivej menštruácii a hnačke.

Zbiera sa kvet, list aj plod. Obchodne najžiadanejší je kvet s listom. Z listov, kvetov a plodov hlohu sa vyrábajú zápary („čaje“). Z plodov marmelády a kompóty. Suchý extrakt z hlohu sa používa na výrobu kvapiek, injekcií a kapsúl.

Tradícia[upraviť | upraviť zdroj]

O kvetoch tejto rastliny sa traduje, že majú magickú silu a privolávajú smrť do domu, a že z nich bola spletená tŕňová koruna Ježiša Krista.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rivers, M.C. & Khela, S. 2017. Crataegus laevigata. The IUCN Red List of Threatened Species 2017: e.T203425A68082745. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2017-3.RLTS.T203425A68082745.en. Accessed on 20 December 2022.
  2. Karol Mičieta, Eva Zahradníková, Michal Hrabovský, Jana Ščefková. Fylogenéza a morfogenéza cievnatých rastlín, s.168. Bratislava : Univerzita Komenského, 2018.
  3. a b Crataegus laevigata (Poir.) DC. [online]. POWO - Plants of the World Online, Kew, [cit. 2022-12-20]. Dostupné online. (anglicky)
  4. a b V. Větvička, V. Matoušová. Stromy a kry. Bratislava : Príroda, 1992.
  5. Lýdia Bertová at al.. Flóra Slovenska IV/3 s.467-468. Bratislava : VEDA, vydavateľstvo SAV, 1992.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]