Hoštinský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hoštinský potok
potok
Zdrojnica Javorníky
Ústie Biela voda
Dĺžka 6,3 km
Povodie Váh
Rád toku IV.
Hydrologické poradie 4-21-07-092
Číslo recipienta 4-21-07-2895
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Hoštinský potok je potok na Strednom Považí, na území okresu Púchov. Je to ľavostranný prítok Bielej vody, meria 6,3 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Javorníkoch, v geomorfologickom podcelku Nízke Javorníky, juhojuhovýchodne od kóty 638,9 m, v lokalite Ohrebielko v nadmorskej výške približne 490 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu juhovýchodným smerom, následne sa stáča severojužným smerom, zľava priberá prítok z oblasti Ohrebielka a sprava ďalší prítok (410,2 m n. m.) prameniaci juhojuhovýchodne od kóty 638,9 m. Ďalej preteká cez Hoštinú, zľava priberá krátky prítok z juhozápadného svahu Sliškovca (511,7 m n. m.) a stáča sa juhozápadným smerom. Na okraji Hoštinej ďalej priberá krátky pravostranný prítok z úpätia Gýmeša (579,6 m n. m.), potom zľava prítok zo západného svahu Vrchstráne (561,3 m n. m.) a vzápätí sa stáča smerom na západoseverozápad. Napája malú vodnú nádrž (Ihrišské rybníky), do ktorej zľava ústi krátky prítok prameniaci severne od Ihrišťa. Následne napája aj druhú menšiu nádrž, z pravej strany priberá potok (326,8 m n. m.) pretekajúci cez Mostište a výrazne rozšíreným korytom sa stáča na juhozápad. Napokon podteká štátnu cestu I/49 a na okraji obce Dohňany ústi v nadmorskej výške cca 293 m n. m. do Bielej vody.