Hodinky (modlitba)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hodinky alebo (najmä v latinskej cirkvi aj) liturgia hodín alebo v pravoslávnej a gréckokatolíckej cirkvi aj časy (staršie: hóry, lat. liturgia horarum, gr. orí, csl. часы) je pravidelná oficiálna modlitba dňa (bohoslužba, nie však slávenie eucharistie) konaná v určených hodinách dňa ustáleným spôsobom individuálne alebo spoločne.

Kniha obsahujúca príslušné modlitby sa volá v latinskej cirkvi Liturgia hodín, Hodinky alebo Kniha hodiniek, v pravoslávnej a gréckokatolíckej cirkvi Časoslov, v anglikánskej cirkvi Všeobecný modlitebník (Book of Common Prayers).

Hodinky/liturgia hodín latinskej cirkvi[upraviť | upraviť zdroj]

V prevažnej časti je zložená z modlitby žalmov a čítaní biblických textov. Do roku 1974 sa kniha obsahujúca liturgiu hodín nazývala breviár.

Hodinky v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi[upraviť | upraviť zdroj]

V gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi sa pod pojmom hodinky (časy) chápu iba niektoré modlitby z denného okruhu bohoslužieb, a to konkrétne:

  • prvá hodinka (prvý čas) - pripadá na siedmu hodinu ráno (podľa súčasného počítania času)
  • tretia hodinka (tretí čas) - pripadá na deviatu hodinu ráno
  • šiesta hodinka (šiesty čas) - pripadá na dvanástu hodinu, teda na poludnie
  • deviata hodinka (deviaty čas) - pripadá na tretiu hodinu poobede (pätnástu hodinu)

Ostatné bohoslužby časoslova (večiereň, povečerie, polnočnica, utiereň, obednica) sa neoznačujú ako hodinky (časy).

Každá hodinka (čas) obsahuje tri žalmy, tropár, kondák a viaceré modlitby. Štruktúra hodiniek je trocha odlišná počas Veľkého pôstu.

Pred veľkými sviatkami, konkrétne pred Narodením Pána, pred Bohozjavením a na Veľký piatok, sa okrem zvyknú sláviť takzvané kráľovské hodinky (cárske časy), ktoré sú doplnené o stichiry a čítania zo Starého zákona, z Apoštolára a z evanjelia.

Celkom osobitnú štruktúru majú hodinky (časy) počas Svetlého týždňa, kedy pozostávajú prevažne z paschálnych (veľkonočných) tropárov.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]