Holubovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Holubovité

Holub domáci v lete.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Columbidae
Leach, 1820
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Holubovité (Columbidae) je rozsiahla čeľaď vtákov zahrňujúca až 470 druhov[1], žijúcich po celom svete, okrem Antarktídy a niekoľkých ostrovov.

Väčšina holubov žije na území Ázie a Austrálie, kde sa vyskytujú v mnohých farebných variantoch. Na území Slovenska je najpočetnejším druhom z tejto čeľade holub domáci. Ale hojne sa tu vyskytuje aj hrdlička záhradná alebo holub hrivnák.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Majú hrubé telá s krátkym krkom, štíhle krátke letky a hrubý zobák. Niektoré holuby dorastajú veľkosti vrabca, iné skoro moriaka. Väčšina holubov má husté operenie a zavalitú mohutnú postavu a pomerne malú hlavu. Väčšinou sa od seba samec a samica nelíšia, len niekedy je samec inak sfarbený.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Holuby majú osobitý fenomén, spojovaný s rozmnožovaním. V hrvoli vytvorí „hrvoľové mlieko“, ktorým kŕmia rodičia mláďatá v prvých dňoch ich života. Táto výživná hmota má vysoký obsah bielkovín a tukov a vonia ako syr. Hniezda na stromoch, rímsach alebo na zemi, podľa druhu. Obvykle holubica znáša 1 – 2 vajcia do vzdušného, ale napriek tomu účelného hniezda, ktoré stavajú z konárov a ostatných úlomkov. Mláďatá opúšťajú hniezdo po 7 až 28 dňoch. [2]

Mnoho holubov trávi väčšinu svojho života na stromoch a žerú semená, plody, výhonky a iný rastlinný materiál. Aj niektoré zemné holuby sa živia týmto spôsobom. Holuby skvele lietajú a majú výborný orientačný zmysel, ktorý im umožňuje návrat aj z veľkých vzdialeností. To je pri zdomácnených druhoch využívané na športové preteky.

Systematika [1][upraviť | upraviť zdroj]

Holubovej sa adaptovali na život v meste: tu sa živia rozhádzanými zvyškami pokrmu z krabičky

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b KOVALIK, Peter; PAČENOVSKÝ, Samuel; ČAPEK, Miroslav; TOPERCER, Ján. Slovenské mená vtákov sveta. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010. Dostupné online. ISBN 978-80-970481-0-5.
  2. Crome, Francis H.J. (1991). Forshaw, Joseph. ed. Encyclopaedia of Animals: Birds. London: Merehurst Press. pp. 115–116. ISBN 1-85391-186-0.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Holubovité
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Holubovité

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Holubovití na českej Wikipédii a Columbidae na anglickej Wikipédii.