Holub hrivnák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Holub hrivnák s mláďatami v centre Bratislavy

Holub hrivnák alebo hrivnák obyčajný (Columba palumbus) je holub z čeľade holubovitých.

Je to najväčší európsky holub. Dosahuje dĺžku 41 – 45 cm, hmotnosť 275 – 700 g.

Na hlave, šiji a na hrdle je tmavomodrý, na prsiach červenkastosivý a inde svetlomordý až sivý. Starým holubom sa okolo krku tvorí golier. Samec aj samica sú sfarbení rovnako.

Hniezdi 3 – 4 razy do roka, vytvára veľmi nedbalé hniezdo zo suchých konárov. Rodičia sa o potomstvo striedavo starajú a mláďatá opúšťajú hniezdo približne 30 dní po vyliahnutí. Neskôr sa zdržujú v okolí hniezda a rodičia ich ešte prikrmujú. Ako potravu obľubuje semená ihličnatých stromov, ale živí sa aj semenami burín, obilnín, žaluďmi, bukvicami a podobne. Vo viacerých oblastiach ho poľnohospodári považujú za škodcu.

Je to sťahovavý vták, na Slovensko prilieta v prvej polovici marca a začína hniezdiť v polovici apríla, odlieta v septembri až v októbri, najčastejšie do teplejších oblastí juhozápadného Francúzska. Upozorňuje na seba pomerne silným trepaním krídel a najtypickejší je preň zvuk „ku-ku-ku“ a „gru-úhu“ opakované 3 – 4 razy. Samička sa ozýva slabým „grugrugruú“ opakované 2 – 4 razy.

V starších publikáciach sa uvádza, že je plachý, divoký a že žije v prírode ďaleko od miest, kde vyhľadáva vysoké ihličnaté stromy a žije skrytým životom, no v posledných rokoch ho často stretneme aj v mestských parkoch, v blízkosti ľudských obydlí či dokonca v mestách.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]