Humel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Humel
Potok
Zdrojnica Tri studne, Volovské vrchy
Ústie Zlatná, Medzev
Dĺžka 6,8 km
Povodie Bodva
Hydrologické poradie 4-33-01-009
Číslo recipienta 4-33-01-485
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Humel je potok v regióne Turňa, v západnej časti okresu Košice-okolie. Je to ľavostranný prítok Zlatnej, meria 6,8 km a je tokom VI. rádu. Potok preteká rovnomennou dolinou a často sa označuje aj ako Hummel.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení vo Volovských vrchoch, v podcelku Kojšovská hoľa, na západnom svahu vrchu Tri studne (969,0 m n. m.) v nadmorskej výške približne 820 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu juhozápadným smerom, sprava priberá prítok (602,0 m n. m.) z VJV svahu Ovčínca (1 011,8 m n. m.), následne z tej istej strany aj prítok z lokality Brezovec na južných svahoch Ovčínca a prechodne tečie juhojuhozápadným smerom. Ďalej sa stáča severojužným smerom, tečie dolinou Humel, kde zľava priberá najprv prítok (2,1 km) prameniaci západne od kóty 828,3 m a potom prítok z JZ svahu Strážneho vrchu (774,0 m n. m.). Následne napája dve malé vodné nádrže, trikrát sa esovito ohýba a vteká do Košickej kotliny, do podcelku Medzevská pahorkatina. Tu sa stáča na juhojuhozápad, napája ďalšiu malú vodnú nádrž a SSZ od centra Medzeva sa v nadmorskej výške cca 339,5 m n. m. vlieva do Zlatnej.