Zadný potok (prítok Olšavy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zadný potok

(prítok Olšavy)

Dĺžka toku 4,7 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VI.
Povodie Bodva
Prameň Lazy, Volovské vrchy
Ústie Olšava, Poproč
Hydrologické poradie 4-33-01-022
Číslo recipienta 4-33-01-406

Zadný potok je potok v regióne Turňa, v západnej časti okresu Košice-okolie. Je to pravostranný prítok Olšavy, meria 4,7 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení vo Volovských vrchoch, v podcelku Kojšovská hoľa, na juhojuhozápadnom úbočí Lazov (771,6 m n. m.) v lokalite Rinolta, v nadmorskej výške približne 530 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie sprvu juhojuhozápadným smerom katastrálnym územím obce Poproč, následne vteká do Košickej kotliny, do podcelku Medzevská pahorkatina, kde sa v lokalite Brezinky stáča juhojuhovýchodným smerom. Ďalej preteká územím západne od Poproče, neďaleko miestneho poľnohospodárskeho družstva priberá ľavostranný prítok (2,6 km) z južného svahu Lazov, potom sa na dvoch krátkych úsekoch rozvetvuje na dve ramená a opäť zľava priberá prítok (2,3 km) z lokality Rúbanisko (miestne nazývaný Hankov jarok), ktorý severojužným smerom tečie intravilánom Poproče. Na dolnom toku už tečie katastrálnym územím obce Jasov, stáča sa na juh a na severnom okraji intravilánu tejto obce ústi v nadmorskej výške cca 268 m n. m. do Olšavy.

Iné názvy[upraviť | upraviť kód]

  • Zadný potočok
  • Lanz