Olšava (prítok Bodvy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Olšava

(prítok Bodvy)

Potok
Jászó06.JPG
Zdrojnica Hrb, Volovské vrchy
Ústie Bodva, Jasov
Dĺžka km
Povodie Bodva
Hydrologické poradie 4-33-01-021,-023
Číslo recipienta 4-33-01-405
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Olšava je potok na území historického regiónu Turňa, v západnej časti okresu Košice-okolie. Je to ľavostranný prítok Bodvy, meria 9 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení vo Volovských vrchoch, v podcelku Kojšovská hoľa, pramení na VJV svahu Hrbu (947,4 m n. m.) v nadmorskej výške približne 860 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

V pramennej oblasti tečie severojužným smerom, tečie lokalitou Pod Rumankou a zľava priberá prítok zo SSZ svahu Harklova (783,5 m n. m.). Následne sa koryto esovito ohýba, tečie cez Petrovu dolinu a z ľavej strany priberá prítok z lokality Kobylia hora. Potom tečie východne od obce Poproč, v ústí Petrovej doliny sa koryto rozvetvuje, opäť zľava priberá prítok z Vlčej doliny a vteká do Košickej kotliny, do podcelku Medzevská pahorkatina. Vzápätí preteká popri opustenej Rúfus bani na pravom brehu, zľava priberá prítok z lokality Volovač a opäť sa vetví na dve ramená. Ďalej mení smer toku prechodne na západojuhozápad, preteká intravilánom obce Jasov, kde priberá svoj najvýznamnejší prítok, Zadný potok, z pravej strany. Odtiaľ pokračuje na krátkom úseku severojužným smerom, potom sa stáča na juhojuhovýchod a podteká cestu II. triedy č. 548. V priestore južne od jasovského kostola sa potok napokon ohýba na juhojuhozápad, podteká ešte cestu II. triedy č. 550 a južne od centra Jasova, priamo pod bralom (350,1 m n. m.) so zvyškami Jasovského hradu, ústi v nadmorskej výške cca 255 m n. m. do Bodvy.