Teplica (prítok Bodvy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Teplica

(prítok Bodvy)

potok
Jászó79.JPG
Zdrojnica Teplický les, Jasovská planina
Ústie Bodva, Jasov
Dĺžka 4,9 km
Povodie Bodva
Hydrologické poradie 4-33-01-019
Číslo recipienta 4-33-01-416
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Teplica je potok v regióne Turňa, v západnej časti okresu Košice-okolie. Je to pravostranný prítok Bodvy, meria 4,9 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Slovenskom krase, v podcelku Jasovská planina, južne od kóty 495,8 m v lokalite Teplický les, v nadmorskej výške približne 400 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie spočiatku viac-menej východoseverovýchodným smerom, pričom sa viacnásobne vlní, následne sa stáča na východ a zľava priberá tri prítoky spod masívu Šugova. Ďalej priberá ľavostranný prítok z JZ svahu Šugova (487,6 m n. m.), pri horárni Teplica z tej istej strany prítok z lokality Živánka a koryto sa stáča na východoseverovýchod. Opäť zľava potom priberá prítok z JV svahu Šugova, napája najprv dva malé rybníky, potom aj väčší Jasovský rybník, zľava priberá vedľajšie rameno Bodvy a preteká popri areáli autokempingu na ľavom brehu. Napokon sa stáča juhovýchodným smerom, vteká do Košickej kotliny, do podcelku Medzevská pahorkatina, a južne od centra obce Jasov (priamo pod vrchom (350,1 m n. m.), na ktorom stoja ruiny Jasovského hradu) ústi v nadmorskej výške cca 254 m n. m. do Bodvy.