Šugovský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šugovský potok
Potok
Zdrojnica Šugovský vrch, Volovské vrchy
Ústie Bodva, Medzev
Dĺžka km
Povodie Bodva
Hydrologické poradie 4-33-01-013
Číslo recipienta 4-33-01-453,-454,-455
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Šugovský potok je potok v regióne Turňa, v západnej časti okresu Košice-okolie. Je to pravostranný prítok Bodvy, meria 5 km a je tokom V. rádu. Preteká dolinou Šugov na katastrálnom území mesta Medzev. Celá oblasť doliny Šugovského potoka bola v minulosti známa výrobou železa v hámroch (viac ako 15), z ktorých sa dodnes niekoľko zachovalo spolu so zvyškami malých vodných nádrží.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení vo Volovských vrchoch, v podcelku Pipitka, na severozápadnom svahu Šugovského vrchu (705,4 m n. m.) v lokalite Pod Darážkou, v nadmorskej výške približne 485 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv na sever, vytvára oblúk ohnutý na východ, zľava priberá prítok z oblasti Strážneho a stáča sa severovýchodným smerom. Na JJZ úpätí Strážneho kopca (470,5 m n. m.) sa stáča na východ a preteká chatovou osadou. Následne sa znovu stáča na severovýchod, z pravej strany priberá významný prítok (2,8 km) zo SSZ svahu Šugovského vrchu a na dvoch úsekoch sa rozvetvuje na dve ramená. Tesne pred ústím vstupuje do Košickej kotliny, do podcelku Medzevská pahorkatina, kde sa zľava oddeľuje umelo vybudovaný náhon a hlavné koryto ústi VJV od centra Medzeva v nadmorskej výške cca 290 m n. m. do Bodvy.