Ian McEwan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ian McEwan
britský spisovateľ
britský spisovateľ
Osobné informácie
Narodenie21. jún 1948 (75 rokov)
 Aldershot, Spojené kráľovstvo
Národnosťanglická
Zamestnaniespisovateľ, scenárista
ManželkaPenny Allenová, Annalena McAfeeová
Dielo
Žánrenedávne dejiny
Obdobie1975 – doteraz
DebutPrvá láska, posledné pomazanie
Ovplyvnený
Odkazy
Ian McEwan na ianmcewan.com
Spolupracuj na CommonsIan McEwan
(multimediálne súbory na commons)

Ian McEwan (IPA: /ˈiːən mɪˈkjuən/)[1] CBE (* 21. jún 1948, Aldershot, Spojené kráľovstvo) je britský spisovateľ, víťaz Bookerovej ceny.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Aldershote, no veľkú časť svojho detstva strávil vo východnej Ázii, Nemecku a severnej Afrike, kde bol jeho škótsky otec David McEwan, armádny dôstojník, posielaný. Študoval na Woolverstone Hall School, University of Sussex a University of East Anglia, kde ako prvý absolvoval kurz pionierskeho kreatívneho písania Malcoma Bradburyho. Bol dvakrát ženatý. Jeho druhá žena, Annalena McAfee, bola kedysi redaktorkou prílohy Review v denníku The Guardian. V roku 1999, jeho prvá žena, Penny Allen, zmizla ich 13-ročným synom po súde v Bretónsku, Francúzsko.

V apríli 2004, iba niekoľko mesiacov po tom, čo ho britská vláda pozvala na večeru s americkou prvou dámou Laurou Bushovou, mu bol odoprený prístup do USA na bezpracovné vízum (mal asistovať na niekoľkých platených autorských čítaniach)[2]. Po pár dňoch a množstve ohlasov v britských médiách bol McEwan nakoniec do USA prijatý. Colní úradníci, ako sám uviedol, mu povedali: „Stále vás nechceme pustiť, priťahujeme takto ale množstvo nežiadanej publicity.“ Vláda USA mu neskôr poslala list s ospravedlnením.[3]

Je členom Kráľovskej literárnej spoločnosti (Royal Society of Literature), Kráľovskej umeleckej spoločnosti (Royal Society of Arts) a Americkej akadémie umení a vied (American Academy of Arts and Sciences). V roku 1990 mu bola udelená Shakespearova cena Toepferovou nadáciou v Hamburgu. Pravdepodobne jeho najväčším ocenením je Rad britského impéria, ktorý dostal v roku 2000.[4]

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvým vydaným dielom bola zbierka poviedok Prvá láska, posledné pomazanie (First Love, Last Rites) z roku 1975 a už v roku 1976 vyhrala cenu W.S. Maughama. Medzi prvé romány patrí Betónová záhrada (The Cement Garden, 1978) a Čierni psi (Black Dogs, 1992). Román z roku 1997 Nezničiteľná láska (Enduring Love), vypovedajúci o osobe s Clerambautovým syndrómom, všeobecne je označovaný za jeho najlepšie dielo, hoci román Pokánie (Atonement, 2001) taktiež zaznamenal veľký pozitívny ohlas ako u čitateľov, tak kritiky. V roku 1998 mu bola udelená Bookerova cena za román Amsterdam. McEwanov zatiaľ posledný román Sobota (Saturday) popisuje mimoriadne bohatý deň na udalosti v živote jedného neurochirurga. Táto kniha vyhrala cenu James Tait Black Memorial Prize za rok 2005.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Romány[upraviť | upraviť zdroj]

Kolekcie krátkych príbehov[upraviť | upraviť zdroj]

Detská fikcia[upraviť | upraviť zdroj]

Filmové adaptácie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. inogolo:výslovnosť Ian McEwan
  2. Spisovateľ McEwan bez prístupu do USA, Guardian Unlimited, 1. 4. 2004. Pridané: 1. 2. 2008.
  3. USA sa ospravedlnili spisovateľovi McEwanovi, BBC News, 22. 4. 2004. Pridané: 1. 2. 2008.
  4. Ian McEwan Contemporary Writers. Britská rada. Pridané: 1. 2. 2008.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ian McEwan