William Somerset Maugham

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Somerset Maugham
Somerset Maugham (1934).jpg
W. Somerset Maugham, fotoportrét od Carl van Vechten 1934
Narodenie 25. január 1874
Paríž, Francúzsko
Úmrtie 16. december 1965 (91 rokov)
Saint-Jean-Cap-Ferrat, Francúzsko
Zamestnanie spisovateľ, dramatik, poviedkar
Národnosť anglická,
Obdobie písania realizmus
Žánre román, poviedka, esej, biografia,
Debutové práce Giacomo Meyerbeer – biografia
Významné práce On Human Bondage (O údele človeka)
Manželka Syrie Wellcome
Deti 1 dcéra

William Somerset Maugham (angl.,vyslovuje sa /ˈmɔːm/ mawm), (* 25. január 1874, Paríž, Francúzsko – † 16. december 1965, Saint-Jean-Cap-Ferrat, Francúzsko) bol anglický dramatik, románopisec a autor poviedok. Patril medzi najpopulárnejších spisovateľov svojej éry, bol tiež najlepšie plateným autorom počas 30-tych rokov 20. storočia.

Mladé roky[upraviť | upraviť zdroj]

Maughamov otec Robert Ormond Maugham bol anglický právnik, ktorý sa staral o záležitosti britskej ambasády v Paríži. Pretože francúzsky zákon vyhlásil každé dieťa narodené na území Francúzska za francúzskeho občana, zariadil, aby sa W. Somerset narodil na britskej ambasáde v Paríži, ktorá bola technicky britskou pôdou. Jeho starý otec Robert bol tiež prominentným právnikom a spoluzakladateľom Britskej spoločnosti právnikov. Robert Ormond a jeho bratia išli v jeho stopách. Starší brat vikomt Maugham dosiahol úrad Lorda kancelára v období 1938 – 1939.

Jeho matka mala tuberkulózu. Zomrela po pôrode šiesteho syna. Malého Williama Somerseta poslali po jej smrti do školy v Spojenom kráľovstve, kde bol pod dohľadom svojho strýka, čo nebolo pozitívne pre rozvoj malého chlapca. Neovládal dobre angličtinu, jeho prvý jazyk bola francúzština. Tvrdé zaobchádzanie jeho strýka a ťažkosti s rečou v škole uňho spôsobili zajakávanie. Neskôr dosiahol povolenie odísť do Nemecka, kde študoval literatúru, filozofiu a nemčinu na Heidelberskej univerzite. Počas ročníka mal sexuálnu aféru s Johnom Ellinghamom Brooksom, Angličanom o desať rokov starším. Tu napísal aj svoju prvú knihu, biografiu skladateľa Giacoma Meyerbeera.

Po návrate do Anglicka mu strýko našiel prácu účtovníka, ale po mesiaci to nechal a odišiel do Whitstable. Jeho strýko hľadal preňho inú pozíciu. Maughamov otec a jeho traja bratia boli všetci uznávaní právnici ale W. Somerset Maugham nepokračoval v ich stopách. Kariéru v cirkvi zamietol kvôli zajakávaniu. Miestny lekár navrhol lekársku profesiu a strýko to prijal. W. Somerset sústavne písal od 15 rokov a želal si stať sa spisovateľom. Ďalších 5 rokov však musel študovať medicínu na Thomas Hospital v Lembethe, v Londýne.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Na lekárskej fakulte napísal román „Liza of Lambeth“, ktorý mu získal meno ako autora. Román je zaraďovaný do sociálneho realizmu, do školy "slum writers". Stal sa z neho aj kvalifikovaný doktor medicíny. Po ukončení školy sa sústredil plne na písanie. Odišiel do Francúzska aby sa zotavil na južnom pobreží a tvoril.

V roku 1907 mal veľký úspech so svojou divadelnou hrou „Lady Frederick“.

V tom istom 1907 roku napísal naturalistický triler s názvom „The Magician“ s postavou stvárnenou na základe dobre známeho diskutovaného Aleistera Crowleyho.

Okolo roku 1914 bol už renomovaný autor s desiatimi publikovanými románmi a desiatimi divadelnými hrami.

V roku 1915 mu zariadila jeho manželka Syrie Wellcome aby dostal prácu ako agent britskej SIS v Nemecku. Pracoval pre ňu v Taliansku, Švajčiarsku a USA[1]. Zároveň pôsobil ako spisovateľ.

V roku 1916 Maugham cestoval po Pacifiku v sprievode svojho homosexuálneho priateľa Haxtona, čo sa stalo pravidlom aj v budúcnosti. Táto cesta ho inšpirovala k napísaniu románu „The Moon and Sixpence“, založenom na téme života Paula Gauguina.

V roku 1917 sa dal do služby britskej „Secret Intelligence Service“ pre misiu v Rusku[2]. Neskôr stručne opísal svoju činnosť agenta ako jednotvárnu. Nikdy nestrácal príležitosť využiť skúsenosti z reálneho života, čo ho priviedlo k napísaniu seriálu krátkych príbehov o džentlmenskom a sofistikovanom špiónovi Ashendenovi. Tieto príbehy ovplyvnili Iana Fleminga k napísaniu seriálu James Bond.

V 1922, Maugham uverejnil „A Chinese Screen“, knihu s 58 ultrakrátkymi príbehmi zozbieranými počas jeho ciest cez Čínu a Hong Kong do Sýrie.

V 1927 uviedli jeho hru „The Casuarina Tree“ na Broadwayi, s úspechom. V tom istom roku sa po búrlivom manželstve rozviedol s manželko Syrie. Prispelo k tomu jeho spolužitie a cesty s Haxtonom.

V 1928 si kúpil v Saint-Jean-Cap-Ferrat vilu s názvom „Villa Mauresque“ aj s dvanástimi akrami pôdy. Táto sa stala jeho domovom do konca života a zároveň veľkým literárnym salónom v 20. a 30. rokoch 20. storočia.

V roku 1940, keď padlo Francúzsko, Maugham zostal na riviére počas okupácie väčšiny územia. V tej dobe bol už jedným z najslávnejších spisovateľov v anglicky hovoriacom svete.

Svoj talent pre drámu demonštroval v roku 1933 prerozprávaním starého babylonského mýtu v „Stretnutie v Samare“, v ktorej bola rozprávačom a hlavnou postavou Smrť. Neskôr prerozprával toto dielo John O’Hara vo vlastnom románe „Appointment in Samarra“.

Od roku 1944 žil s mladým Angličanom Searlem pôvodom z londýnskeho slumu, ktorý nahradil Haxtona. Zdedil po ňom v roku 1965 50 tisíc libier, obsah vily a autorské práva s rukopismi za posledných 30 rokov.

V roku 1947 Maugham založil „Cenu Somerseta Maughama“, ktorá je doteraz udeľovaná britským spisovateľom mladším ako tridsaťpäť rokov. Aktuálne obnáša 35 000 libier.

V roku 1965 zomrel v nemocnici v Nice, pochovaný je v Saint-Jean-Cap-Ferrat.

Dielo[3][upraviť | upraviť zdroj]

Najdôležitejším dielom W. Somerseta Maughama je čiastočne autobiografický román „O údele človeka“ (On Human Bondage, 1915). Jeho hlavný hrdina Philip Carey je sirota, podobne ako autor. Román bo sfilmovaný a uvedený v 1964 s hercami Laurence Harvey a Kim Novak. V dráme vynikol svojimi spoločenskými komédiami. Viaceré jeho romány boli mnohokrát sfilmované. Najvýznamnejšie diela sú:

Próza[upraviť | upraviť zdroj]

 • Liza of Lambeth, Líza z Lambethu, 1897, sociálno-kritický román
 • Ashenden, or british agent (Ashenden alebo britský agent),1928, zbierka poviedok, sfilmované pod názvom Secret Agent (1936) s Johnom Gielgudom, Peterom Lorrem, Madeleine Carroll, a Robert Young, réžia Alfred Hitchcock.
 • Of Human Bondage, (Volanie bez ozveny), 1915, 1972, román
 • The Moon and Sixpence, (Mesiac a šesták), 1919, 1949, román
 • The Painted Veil, (Pestrofarebný závoj), 1925, román, sfilmované ako The Painted Veil (2006) s Naomi Watts a Edward Norton.
 • Cakes and Ale, or The Skeleton in the Cupboard, (Ľahký život alebo Rodinné tajomstvo), 1930, román
 • Theatre,(Júlia, ty si čarovná), 1937, 1969
 • The Razor´s Edge (Ostrie britvy), 1944, román, sfilmované ako The Razor's Edge (1946), herci Tyrone Power a Gene Tierney.

Preklady[upraviť | upraviť zdroj]

V slovenčine vyšli diela z jeho neskoršieho obdobia:

 • Then and now, Vtedy a teraz, román o Machiavelim,
 • Creatures of Circumstance, Romantická slečna, zbierka poviedok, 1947

Písal literárno-kritické štúdie o anglických, francúzskych a svetových románopiscoch: Ten Novels and their Autors, Desať románov a ich autori, 1954

Autobiografické práce[upraviť | upraviť zdroj]

 • The Summing Up, Zhrnutie, 1938
 • A Writer´s Notebook, Spisovateľov zápisník, 1949.

Divadelné hry[upraviť | upraviť zdroj]

 • A Man of Honour, Vážený človek, 1903
 • Lady Frederick, 1907, dráma
 • Home and Beauty, Domov a krása, 1919
 • The Circle, Kruh, 1921
 • Caesar´s Wife, Cézarova žena, 1922
 • East of Suez, Na východ od Suezu, 1922

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Encyklopedie tajných služeb ve 20.století, Roewer, Schäfer, Uhl, český preklad Dvořáček a Kopplová, vyd. Herbig Verlagsbuchhandlung, ISBN 80-242-1607-8, str.269,
 2. Encyklopedie tajných služeb ve 20.století,Roewer, Schäfer, Uhl, český preklad Dvořáček a Kopplová, vyd. Herbig Verlagsbuchhandlung, ISBN 80-242-1607-8, str.269
 3. Malá encyklopédia spisovateľov sveta, OBZOR-Bratislava, Ján Juríček a kol., str.367

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku W. Somerset Maugham na anglickej Wikipédii.