Ibiš lekársky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
ibiš lekársky
Althaea officinalis - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-008.jpg
Ibiš lekársky.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Althaea officinalis
Linnaeus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ibiš lekársky (Althaea officinalis) ľudovo nazývaný lajbiš, preskiernik, ibišek je liečivá rastlina z čeľade slezovité (Malvaceae).

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Je to trváca, vyše 1 m vysoká rastlina, porastená mäkou plsťou. Stonky vyrastajú z hrubého podzemku a v dolnej časti majú dloňovito päťlaločnaté, v hornej časti dlanovito trojlaločnaté, zamotosivé, plstnaté, pílkovité listy. Kvety sú slabo ružovkasté a veľké vyrastajúce z pazúch listov a zakončujú byľ riedkymi strapcami. Sú päťpočetné, majú päťramenný kalich pod ktorým je zelený kalištek. Kvitne v júli až v auguste. Rozmnožuje sa semenami, alebo umelo delením trsov. Vrchný semenník je terčovitý, mnohopuzdrový a dozrieva na diskovitý plod rozpadajúci sa na viac tvrdiek.

Ekológia[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku rastie v južných oblastiach na vlhkých slaných teplých lúkach. Hojne rastie v oblasti Stredozemného mora.

Zber a účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Zbiera sa koreň a kvet. Koreň sa vykopáva v jeseni alebo na jar z dvojročných až trojročných rastlín. Listy sa zbierajú pred kvitnutím iba postupne. Kvet sa zbiera v čase kvitnutia. Droga obsahuje vo všetkých častiach až 35% slizu, silicu, cukor, škrob, mastný olej a iné. Je to stará liečivá rastlina s odhlieňovacím a slizovým účinkom. Používa sa pri kataroch dýchacích a tráviacich orgánov. Z odvarov sa pripravujú sirupy, čaje a obklady.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]