Ibn Battúta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ibn Battúta
berberský cestovateľ, objaviteľ a učenec
Ibn Battúta
Iné menáMoslimský Marco Polo
Ibn Battúta at-Tandží
Narodenie24. február 1304
Tanger, Marínovský sultanát (dnešné Maroko)
Úmrtie1368/1369 (64 – 65 rokov)
Murrákuš, Marínovský sultanát (dnešné Maroko)
Zamestnanieučenec, právnik, sudca, cestovateľ, geograf a spisovateľ
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ibn Battúta

Ibn Battúta (arab. إبن بطوطة; * 24. február 1304, Tanger, Marínovský sultanát – † 1368/1369, Murrákuš, Marínovský sultanát) bol berberský učenec, právnik a sudca. Preslávil sa však ako cestovateľ, geograf a spisovateľ, ktorý počas 30 rokov precestoval asi 117 000 km a svoje zážitky z ciest nadiktoval do knihy nazvanej jednoducho Cesta (الرحلة ar-Rihla).

Jeho arabské meno sa uvádza ako Abú Abd Alláh Muhammad bin Abd Alláh bin Muhammad bin Ibráhím al-Lawátí at-Tandží (أبو عبد الله محمد بن عبد الله بن محمد بن إبراهيم اللواتي الطنجي). Spomína sa aj pod menom Šams ad-Dín (شمس الدين – Slnko viery), to je však čestný prívlastok, ktorým sa oslovovali islamskí učenci.

Dňa 14. júna 1325, vo veku 21 rokov, sa Ibn Battúta vydal na moslimskú púť hadždž do Mekky. Po vykonaní púte pokračoval v cestovaní a do Fezu v Maroku sa vrátil skoro po 30 rokoch, v roku 1354. Okrem Severnej Afriky a Blízkeho východu precestoval Západnú Afriku, Južnú a Východnú Európu, Indický subkontinent, Strednú Áziu, Juhovýchodnú Áziu a Čínu.

Cesta[upraviť | upraviť zdroj]

Niekoľko rokov po návrate sultán Abú Inán Fáris vyzval Ibn Battútu, aby svoje spomienky a zážitky nadiktoval panovníkovmu kancelárovi, spisovateľovi Ibn Džuzajovi. Tento rukopis neskôr doplnil vlastnými poznámkami. Vznikol tak spis pod názvom Dielo pre tých, ktorí sa zaujímajú o zvláštnosti miest a divy cestovania (arab. تحفة النظار في غرائب الأمصار وعجائب الأسفار) známy pod skráteným názvom Cesta Ibn Battútu (رحلة إبن بطوطة Rihla ibn Battúta) alebo len Cesta (الرحلة ar-Rihla).

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • IBN BATTÚTA, Muhammad ibn Abdalláh: Cesty po Africe, Asii a Evropě vykonané v letech 1325 až 1354. [Preklad: Ivan Hrbek] Praha : Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1961. 594 s. [edícia: Živá díla minulosti; zväzok 29.]
  • IBN BATTÚTA, Muhammad ibn Abdalláh: Cesty po Afrike, Ázii a Európe v rokoch 1325 – 1354. [Z arabského originálu vybral, preložil, úvodom, menným registrom a poznámkami opatril Ladislav Drozdík] Bratislava : Slovac Academic Press, 2009. 446 s.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ibn Battúta

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ibn Battuta na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).