Preskočiť na obsah

In the Palace

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo festivalu

"In The Palace" International Short Film Festival (bulh. В дворецаV dvoreca, doslova V paláci) je medzinárodný festival krátkych filmov v Bulharsku. Jeden z najväčších a najznámejších filmových festivalov v Európe, ktorý prezentuje filmy rôznych štýlov a žánrov do dĺžky 27 minút. Pôvodne sa konal vo Velingrade, od roku 2003, no po roku 2015 sa vďaka jeho rastúcej popularite uskutočnila jeho hlavná časť v decembri v Sofii. Z hlavného mesta sa festival presunul ďalej do regiónov.

V súčasnosti sa koná už 14. ročník festivalu v štyroch rôznych mestách: Sofia (december 2016), Veliko Tărnovo (apríl – máj 2017), Varna (máj – jún 2017) a nakoniec v Balčik (jún – júl 2017). Posledný festivalový deň bude 1. júla. Hlavným cieľom festivalu je prezentovať a prispievať k rozvoju súčasného filmového umenia v Bulharsku a rovnako aj v celej Európe. Zároveň vytvárať priaznivé prostredie a platformu pre mladých filmárov a profesionálov. Organizáciu festivalu majú na starosti mladí dobrovoľníci z mnohých európskych krajín (Anglicko, Bulharsko, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Taliansko a iné).

Program[upraviť | upraviť zdroj]

„V paláci“ organizuje Nadácia SFF a Komunitné centrum Vešina v partnerstve s podporou mesta Sofia, ministerstva kultúry, Bulharského národného filmového centra, Národného paláca kultúry a Sofijskej univerzity Sv. Kliment Ohridski.

Festival má konkurenčnú povahu vrátane medzinárodných, národných a študentských súťaží. Zúčastnené filmy určuje výberová komisia a hodnotí ich medzinárodná porota.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Festival bol pôvodne koncipovaný ako fórum pre študentské filmy. Prvý raz sa konal v roku 2003 vo Velingrade. Neskôr sa presunul do Sofie a ďalších miest pozdĺž Bulharska.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku In the Palace International Short Film Festival na anglickej Wikipédii.