Ioane Toqabi
Ioane Toqabi | |
kňaz, jeromonach a ikonopisec | |
Detail z ikony Posledného súdu zachycuje autoportrét Ioana Toqabiho, 11. storočie, Kláštor svätej Kataríny na hore Sinaj | |
Štát pôsob. | Gruzínske kráľovstvo, Byzantská ríša |
---|---|
Narodenie | koniec 11. storočia |
Úmrtie | začiatok 12. storočia |
Národnosť | gruzínska |
Podpis | |
Odkazy | |
Commons | Ioane Toqabi |
Ioane Toqabi (gruz. იოანე თოჴაბი – Ioane Toqabi[p. 1], starogr. Ἰωάννης Τοχάμπι – Ióannes Tochampi[9]; * koniec 11. storočia – † začiatok 12. storočia) bol stredoveký gruzínsky kňaz, jeromonach a ikonopisec, ktorého diela boli v priebehu vrcholného stredoveku darované Kláštoru svätej Kataríny na hore Sinaj.
Život
[upraviť | upraviť zdroj]Bližšie informácie o dátume alebo mieste jeho narodenia a úmrtia nie sú známe. S najväčšou pravdepodobnosťou získal vzdelanie a bol aktívny v jednom z kláštorov v Konštantínopole.[10] Neskôr asi odišiel do Kláštora svätej Kataríny na hore Sinaj.
Dielo
[upraviť | upraviť zdroj]Jeho ikonopisecká tvorba je bohatá na kombináciu gréckych a gruzínskych nápisov. To naznačuje, že Ioane Toqabi síce tvoril v byzantskom kultúrnom okruhu, ale zároveň mal potrebu zdôrazniť etnickú príslušnosť.[8] Jeho kristologický cyklus, zahŕňajúci Ježišove zázraky a umučenie Pána spolu so životom Panny Márie, je jedným zo šiestich ikon (hexaptychu) v Kláštore svätej Kataríny na hore Sinaj. Štyri z nich predstavujú menológium, ktoré je rozdelené do horizontálnych pásov, pričom každý z nich zobrazuje desať malých scén. Každá ikona predstavuje tri mesiace v roku.[11] Na nich sú vyobrazení všetci svätci spolu s popisom ich mena, prípadne upriamením na mučenícku smrť.[12] Piata ikona zobrazuje druhý príchod Ježiša Krista a posledný súd.[13] Ikona zahrňuje aj motív Bohorodičky, ktorý sa nápadne podobá na zobrazenia Theotokos Blachernitissa alebo Hodegetrie na chrámových paládiach v Konštantínopole.[14]
Na zadnej strane íkon sú epigrafické nápisy v gréčtine. Výnimkou sú ikony menológia a druhého príchodu Krista spolu s posledným súdom, kde boli vyhotovené dvojjazyčné gruzínsko-grécke nápisy. Gruzínske nápisy sú prevedené v písme nuschuri, ktoré je charakteristické pre 11. storočie.[15] Všetky nápisy prezrádzajú, že Ioane Toqabi bol pravdepodobne donorom ikon.[16] Niektoré z nich sledujú určité rysy nástenných malieb v monastieri Timotesubani.[17] Zaujímavosťou je zobrazenie pekla na ikone druhého príchodu Krista a posledného súdu, kde má niekoľko postáv na hlave turban. V rámci západného kultúrneho okruhu to bolo označenie moslimov. V prípade židov sa používali biele turbany so strapcami visiacimi dole. Avšak v tomto prípade išlo označenie bohatých Gruzíncov či Byzantíncov, ktorí turbany nosili ako módnu záležitosť.[18] Podobné postavy s turbanmi v pekle sú aj na nástenných maľbách v monastieri Timotesubani alebo Gračanici.[19]
Pane, Ježišu Kriste, urob mňa, ktorý som napísal ikonu druhého príchodu a všetkých tvojich svätých, byť hodným po tvojej pravici počas tvojho druhého príchodu v sláve. Nehodný jeromonach Ioane. Amen.[20] |
Počas jeho ikonopiseckej kariéry vytvoril na ikonách dva svoje autoportréty, ktorého zobrazujú ako kľačí pri nohách Bohorodičky.[21] Jeho pohľad je upriamený na Krista v lone Panny Márie, ktorého prosí o odpustenie jeho hriechov. Na ikone druhého príchodu Krista a posledného súdu je medzi motívom Maiestas Domini a Hetoimasiou umiestená modlitba, ktorá je prevedená gruzínskym písmom nuschuri.[22]
Ikony so sprievodnými nápismi v gréčtine a gruzínčine boli pravdepodobne určené pre jeho bilingválnych spolubratov v kláštore alebo gruzínsku kláštornú komunitu mimo Gruzínskeho kráľovstva. Nie je známe, kto a kedy daroval súbor ikon Kláštoru svätej Kataríny na hore Sinaj. Pravdepodobne boli pôvodne určené pre tento kláštor, keďže tam už od neskorej antiky pôsobila početná gruzínska komunita.[23][20] To podporuje fakt, že k nárastu ich počtu došlo po prestavbe kaplnky svätého Juraja počas 10. a 11. storočia.[24] Samotné darovanie ikon mohlo slúžiť na posilnenie postavenia ich komunity v kláštore.[25] Ikony (hexaptych) Ioana Toqabiho pravdepodobne ovplyvnili do istej miery Chachulský triptych (nazývaný aj Bohorodička z Chachuli) z 8. – 12. storočia.[26]
Poznámky
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Prepis podľa Beliany: transkripcia: Toqhabi alebo laická transkripcia: Toqabi[1] Gruzínsky znak ჴ odporúčal Miroslav Nádvorník vo svojej publikácií Pravidla jmenného katalogu prepisovať do češtiny ako: „h“.[2] Avšak Václav A. Černý a Milan Tokár ponúkli možnosť oproti klasickému prepisu na „k“ aj možnosť transkripcie na „q“; s trochou obavy, aby sa táto litera nečítala [kv].[3] V gruzínskych prameňoch sa nazýva aj ako: „pokorný Ján“[4] alebo „úbohý starec“.[5] či „poľutovaniahodný starec“[6], a v gréckych textoch ako „biedny medzi mníchmi“.[7] Význam jeho priezviska alebo prezývky Toqabi nie je známy.[8]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ gruzínske písmo. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2008. 670 s. ISBN 978-80-224-0982-7. Zväzok 5. (Galb – Hir), s. 364.
- ↑ NÁDVORNÍK, Miroslav. Pravidla jmenného katalogu. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1969. S. 225. (po česky)
- ↑ ČERNÝ, Václav A; TOKÁR, Milan. Znova o prepisovaní vlastných mien v prekladoch z gruzínskej literatúry. Kultúra slova (Martin: Veda), 1986, roč. 20, čís. 6, s. 213. ISSN 1783-158X. .
- ↑ CHICHINADZE, Nina. Representing Identities, The Icon of Ioane Tokhabi from Sinai. Le Muséon: Revue d'Études Orientales (Leuven: Peeters Publishers), 2017, roč. 130, čís. 3 – 4, s. 404. Dostupné online [cit. 2023-12-09]. ISSN 1783-158X. (po anglicky).
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement. Ed. Augustine Casiday. Abingdon, Oxon : Routledge, 2022. (Studies in Byzantine Cultural History.) ISBN 978-1-003-02144-5. Kapitola The Georgian tradition, s. 63. (po anglicky)
- ↑ LIDOVA, Maria. The artist's signature in Byzantium. Six icons by Ioannes Tohabi in Sinai monastery (11th-12th century). Opera Nomina Historiae. Giornale di cultura artistica (Pisa: Scuola Normale Superiore di Pisa), 2009, roč. 1, s. 84. Dostupné online [cit. 2023-12-09]. ISSN 2036-8755. (po anglicky).
- ↑ CHICHINADZE, Nina. Representing Identities, The Icon of Ioane Tokhabi from Sinai, s. 405.
- ↑ a b CHICHINADZE, Nina. Representing Identities, The Icon of Ioane Tokhabi from Sinai, s. 408 – 409.
- ↑ Fernando Marias. Naked female angel or modern Nike? St Luke the Evangelist Painting the Virgin by Domenikos Theotokopoulos. In: Echoes of Antiquity in the Oeuvre of Domenikos Theotokopoulos. Ed. Ianthi Assimakopoulou. Heraklion : Municipality of Heraklion, 2019. ISBN 978-960-89627-5-0. S. 43. (po anglicky)
- ↑ LIDOVA, Maria. The artist's signature in Byzantium. Six icons by Ioannes Tohabi in Sinai monastery (11th-12th century), s. 85.
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 158.
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 26.
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 201.
- ↑ KALOPISSI-VERTI, Sophia. Painters' Portraits in Byzantine Art. Deltion tes Christianikes Archaiologikes Hetaireias (Athens: Deltion of the Christian Archaeological Society, National Documentation Centre), 1994, roč. 17, čís. 4, s. 135. Dostupné online [cit. 2023-12-16]. ISSN 1105-5758. (po anglicky)
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 157.
- ↑ CHICHINADZE, Nina. Representing Identities, The Icon of Ioane Tokhabi from Sinai, s. 406.
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 35.
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 146 – 147.
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 43.
- ↑ a b LIDOVA, Maria. The artist's signature in Byzantium. Six icons by Ioannes Tohabi in Sinai monastery (11th-12th century), s. 336.
- ↑ LIDOVA, Maria. The artist's signature in Byzantium. Six icons by Ioannes Tohabi in Sinai monastery (11th-12th century), s. 83.
- ↑ SKHIRTLADZE, Zaza. The Image of the Virgin on the Sinai Hexaptych and the Apse Mosaic of Hagia Sophia, Constantinople. Dumbarton Oaks Papers (Washington, D. C.: Dumbarton Oaks, Trustees for Harvard University), 2014, roč. 68, s. 385. ISSN 0070-7546. (po anglicky)
- ↑ CHICHINADZE, Nina. Representing Identities, The Icon of Ioane Tokhabi from Sinai, s. 410.
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 156.
- ↑ NIAMH, Bhalla. Experiencing the Last Judgement, s. 184.
- ↑ LIDOVA, Maria. The artist's signature in Byzantium. Six icons by Ioannes Tohabi in Sinai monastery (11th-12th century), s. 351 – 352.
Literatúra
[upraviť | upraviť zdroj]- Ida Toth. Epigraphic Traditions in Eleventh-Century Byzantium. In: Inscriptions in Byzantium and Beyond: Methods - Projects - Case Studies. Ed. Andreas Rhoby. Vienna : Austrian Academy of Sciences Press, 2015. ISBN 978-3-7001-7806-4. S. 203 – 225. (po anglicky)
- Dionysis Mourelatos. Depiction of the Virgin in an 11th-century hexaptych at Sinai as perception of the city of Constantinople. In: Urban Art and the City: Creating, Destroying, and Reclaiming the Sublime. Ed. Argyro Loukaki. Oxon, New York : Routledge, 2021. ISBN 978-0-367-13297-2. (po anglicky)
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ioane Toqabi
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- The hand of the Painter: signed icons (po anglicky)