Kláštor v Gračanici

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kláštor v Gračanici

Kláštor v Gračanici (srb. Манастир Грачаница) je pravoslávny kláštor v Kosove neďaleko hlavného mesta Priština (asi 5 km na juhovýchod). Patrí medzi skvosty sakrálneho umenia Srbskej pravoslávnej cirkvi a medzi pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO (13. júl 2006). Patrí pod Raško-prizrenskú eparchiu Srbskej pravoslávnej cirkvi.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kláštor založil v roku 1315 srbský vládca Štefan Uroš II. Milutin. Stavba bola realizovaná v rokoch 1315 až 1321. Chrám sa stal významným centrom Srbskej pravoslávnej cirkvi a celého srbského duchovného života aj počas dlhej tureckej okupácie (1389-1913). Turci niekoľkokrát kláštor poškodili a zničili (najmä počas srbských protitureckých povstaní). V rokoch 15281555 počas pôsobenia metropolitu Nikanona boli napísané ikony chrámu. Chrám bol neskôr vyzdobený aj nádhernými freskami a masívnym krížom.

V súčasnosti je chrám duchovným centrom Srbov v Kosove. Je to fungujúci pravoslávny chrám, v ktorom žijú a pracujú mníšky (maľba ikon, poľnohospodárstvo, šitie,...).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]