Ivan Trimaj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ivan Trimaj
slovenský právnik, bývalý sudca Ústavného súdu ČSFR
Narodenie2. august 1934 (89 rokov)
Turčiansky Svätý Martin, Česko-Slovensko
Národnosťslovenská
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Komenského
Profesiaadvokát, sudca

JUDr. Ivan Trimaj (* 2. august 1934, Turčiansky Svätý Martin) je slovenský právnik. Pôsobil ako advokát a sudca Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky. Neskôr bol súčasťou kancelárie prezidenta Michala Kováča. Patrí medzi odborníkov na ústavné právo a podieľal sa na tvorbe Ústavy Slovenskej republiky[1].

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Martine (vtedy pod názvom Turčiansky Svätý Martin). V roku 1958 úspešne absolvoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal titul doktor práv (JUDr.)[2]. Po ukončení štúdia začal pracovať ako advokát. Po siedmych rokoch sa presunul na úrad vlády, kde sa začal venovať tvorbe legislatívy. V priebehu Nežnej revolúcie v roku 1989 začal pôsobiť ako právny poradca novovznikajúcej Verejnosti proti násiliu. Na začiatku 90. rokov 20. storočia sa podieľal na tvorbe Ústavy Slovenskej republiky. V roku 1992 bol prezidentom Václavom Havlom vymenovaný za sudcu Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky. Po zániku Česko-Slovenska začal znova pôsobiť ako advokát. Následne bol oslovený novým slovenským prezidentom Michalom Kováčom, pre ktorého začal pracovať ako riaditeľ legislatívneho odboru prezidentskej kancelárie. Po odchode Michala Kováča z funkcie bol z úradu prepustený a odišiel do dôchodku[1]. 9. januára 2017 ho prezident Andrej Kiska vyznamenal Radom Ľudovíta Štúra I. triedy za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj práva[3].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Držiteľ štátneho vyznamenania Ivan Trimaj: Nechýbalo veľa a mali by sme autoritatívny štát [online]. Praha: sme.sk, [cit. 2017-12-29]. Dostupné online.
  2. Ivan Trimaj [online]. absolventi.uniba.sk, [cit. 2017-12-29]. Dostupné online.
  3. Prezident udelil štátne vyznamenania, ocenil Kocába i Kaščáka [online]. teraz.sk, [cit. 2017-12-29]. Dostupné online.