James Fenimore Cooper

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
James Fenimore Cooper
James Fenimore Cooper
americký spisovateľ

Narodenie 15. september 1789
Burlington, New Jersey, USA
Úmrtie 14. september 1851 (61 rokov)
Cooperstown, New York, USA

James Fenimore Cooper (* 15. september 1789, Burlington, New Jersey, USA – † 14. september 1851, Cooperstown, New York, USA) bol významný americký spisovateľ prvej polovice 19. storočia.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako jedenáste dieťa z dvanástich v rodine sudcu a člena Kongresu Williama Coopera. Ako ročný sa odsťahoval s rodinou k jazeru Otsego v štáte New York, kde jeho otec založil osadu, pomenovanú po ňom Cooperstown. Po absolvovaní Yaleskej univerzity (ako jej dosiaľ najmladší študent) v štáte New Hampshire nastúpil v roku 1805 do námornej služby Spojených štátov. Na začiatku svojej služobnej dráhy bol pridelený do služby v oblasti Veľkých jazier, kde mal možnosť získať znalosti krajov, ktoré sa neskôr stali dejiskom mnohých jeho dobrodružných kníh. V roku 1810 sa oženil a v roku 1811 opustil vojenskú službu. Usadil sa na rodinnom statku v Cooperstowne a vydal svoje prvé diela, na ktorých možno poznať veľký vplyv anglického spisovateľa Waltra Scotta. V roku 1825 odcestoval do Európy. Nejaký čas sa zdržiaval v Anglicku a potom žil ako konzul dva roky vo Francúzsku, precestoval Nemecko, Švajčiarsko a Taliansko. V roku 1833 sa vrátil do Ameriky a pokračoval vo svojej literárnej činnosti. Zomrel 14. septembra 1851 v Cooperstown.

James Fenimore Cooper, portrét od J.C. Butreho.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Počas svojho života napísal tridsať románov. Prvé dielo vydal anonymne v roku 1820, kedy vydal svoju nie príliš úspešnú prvotinu Precaution (Opatrnosť), silno ovplyvnenú dielom anglickej spisovateľky Jane Austenovej. Ale už jeho druhé dielo z roku 1821, romantický historický román The Spy (Vyzvedač), napísaný v duchu Waltera Scotta a odohrávajúci sa v rokoch 1780 – 1781 v období americkej vojny za nezávislosť, zaznamenal pomerne slušný úspech. V roku 1823 začal Cooper vydávanie svojej preslávenej románovej pentalógie Leatherstocking Tales (Príbehy Koženej pančuchy) o osudoch bieleho zálesáka Nattyho Bumppa, a to jej dejovo štvrtou časťou The Pioneers (Priekopníci). V roku 1824 nasledoval prvý americký román s námornou tematikou The Pilot (Lodivod), ktorý sa vracal námetom opäť k bojom o americkú nezávislosť. Romantický príbeh opisuje osudy odvážneho lodivoda riadiaceho nočné vylodenie amerických povstalcov na skalnatom pobreží Britských ostrovov. Po dnes už takmer zabudnutom románe Lionel Lincoln z roku 1825 (opäť z bojov o americkú nezávislosť) vydal Cooper v roku 1826 svoje najslávnejšie dielo, román The Last of the Mohicans (Posledný Mohykán), dejovo druhú časť pentalógie Príbehy Koženej pančuchy. Počas svojho pobytu v Paríži napísal ďalšie dve knihy – dejovo záverečnú piatu časť Príbehov Koženej pančuchy, román The Prairie (Préria), ktorý vyšiel v roku 1827, a dobrodružný román The Red Rover (Červený pirát) z toho istého roku, ktorý tvorí príbeh odohrávajúci sa opäť v dobe, kedy sa rozhodovalo o nezávislosti Spojených štátov. Menej známa je jeho trilógia romantických historických románov, odohrávajúcich sa v talianskych Benátkach, v Nemecku a vo Švajčiarsku. Ide o romány The Bravo (Vrah) z roku 1831, Heidenmauer, or The Benedicitines (Pohanský múr alebo Benediktíni) z roku 1832 a román The Headsman (Kat) z roku 1833. V tejto trilógia|trilógii na obrazoch neľútostnej oligarchie odhaľuje úpadok feudalizmu. V štyridsiatych rokoch Cooper najprv dokončil svoju pentalógiu Príbehy Koženej pančuchy jej tretím a prvým dielom, románmi The Pathfinder (Stopár) z roku 1840 a The Deerslayer (Lovec jeleňov) z roku 1841, a napísal tiež trilógiu Littlepage Manuscripts (Rukopisy rodiny Littlepageovej), skladajúcu sa z románov Satanstoe (Satanov prst) z roku 1845, The Chainbearer (Nosič reťazí) z roku 1845 a The Redskins (Červenokožci) z roku 1846, opisujúcu boje amerických nájomných farmárov proti v podstate feudálnemu vlastníctvu pôdy. Taktiež pokračoval v tvorbe námorných príbehov, napr. románov The Two Admirals (Dvaja admiráli) z roku 1842, Afloat and Ashore (Na vode a na súši) z roku 1844 a The Sea Lions (Morský lev) z roku 1849.

Okrem románov napísal Cooper napríklad Dejiny vojenského námorníctva Spojených štátov, dielo Americký demokrat , v ktorom vyjadril svoje politické názory a sociálne vízie, Dejiny Cooperstownu a Životy vynikajúcich dôstojníkov amerického vojenského námorníctva.

Význam autora pre literatúru[upraviť | upraviť zdroj]

Odklonom od tradičnej tematiky diktovanej európskou literatúrou k typicky americkým námetom pomáhal Cooper položiť základy americkej národnej kultúry. V jeho romanticky ladených príbehoch sa mu skvelo podarilo skĺbiť dobrodružstvo s historickou realitou a po prvý raz sa v nich tiež stretávame s realistickým popisom americkej krajiny a s vylíčením problematiky Indiánov. Stvorením postavy zálesáka Nattyho Bumppa, nazývaného podľa jelenicových gamaší Kožená pančucha sa ako jeden z prvých amerických spisovateľov pokúsil Cooper o vytvorenie národného hrdinského mýtu, ktorého existencia zohrala dôležitú roľu pri konštituovaní národa.

James Fenimore Cooper, fotografia od Matthewa Bradyho (okolo roku 1850)

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Romány[upraviť | upraviť zdroj]

Ostatné diela[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1829 – Dejiny vojenského námorníctva Spojených štátov (A History of the Navy of the United States)
  • 1835 – Americký demokrat (The American Democrat)
  • 1838 – Dejiny Cooperstownu (The Chronicles of Cooperstown)
  • 1846 – Životy vynikajúcich dôstojníkov amerického vojenského námorníctva (Lives of Distinguished American Naval Officers)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]