Jan Konůpek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jan Konůpek (* 10. október 1883, Mladá Boleslav – † 13. marec 1950, Praha) bol český grafik, maliar, ilustrátor a rytec.

V rokoch 19031906 študoval architektúru u profesorov Koulu a Schulza na ČVUT v Prahe. Na polytechnike sa zoznámil s P. Janákom a V. V. Štěchom, ktorí ovplyvnili jeho rozhodnutie študovať na umeleckej škole. V rokoch 1906–1908 absolvoval AVU v Prahe, kde študoval v ateliéri Maxmiliána Pirnera, u profesora V. Bukovaca a grafika A. de Pian.

S maliarom E. Pacovským založil ešte na AVU grafickú revue Veraikon, neskôr sa stal členom Združenia českých umelcov grafikov Hollar. V roku 1911 spoluzaložil skupinu symbolistných grafikov Sursum, spoluzakladal aj spolok Artěl. Stal sa aj členom Spolku výtvarných umelcov Mánes.

Po ukončení štúdií žil krátko v Prahe, potom vyučoval kreslenie na strednej priemyselnej škole v Plzni. Roku 1923 sa vrátil do Prahy, kde vyučoval na Štátnej grafickej škole až do roku 1932.

Jeho grafiky sú inšpirované mystikou a vizionárstvom. Za najvýznamnejšie sa považujú jeho diela zo začiatku 20. storočia, ktoré sú ovplyvnené symbolizmom a sú štylizované podľa secesnej klimtovskej ornamentiky. Konůpka ovplyvnil nemecký a severský expresionizmus, prechodne aj kubizmus, ktorého niektoré prvky sa stali natrvalo súčasťou jeho výtvarného prejavu, v niektorých dielach sa dostal až k orfizmu.

Po prvej svetovej vojne sa vrátil k typom svojich raných diel, ale vyjadroval sa už racionálne, zvlášť v ilustráciách chýba predošlá expresivita. Podieľal sa na ilustráciách symbolistickej a klasickej literatúry (K. J. Erben: Kytice, K. H. Mácha: Máj atď.), vytvoril aj samostatné grafické cykly venované veľkej časti českej a svetovej literatúry. Mnoho z jeho prác bolo inšpirovaných gotickou a barokovou architektúrou a mystikou stredoveku. Venoval sa aj tvorbe exlibris.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]