Jasenovský potok (prítok Laborca)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jasenovský potok

(prítok Laborca)

potok
Zdrojnica Uhliská, Vihorlatské vrchy
Ústie Laborec, Jasenov
Dĺžka 4,3 km
Povodie Laborec
Rád toku VI.
Hydrologické poradie 4-30-04-010
Číslo recipienta 4-30-04-1159
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Jasenovský potok je potok v Hornom Zemplíne, v južnej časti okresu Humenné. Je to ľavostranný prítok Laborca, meria 4,3 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení vo Vihorlatských vrchoch, v podcelku Humenské vrchy, na severozápadnom svahu Uhlísk (485,6 m n. m.) v nadmorskej výške približne 345 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie na sever, pričom sa výrazne esovito stáča, vytvára najprv oblúk prehnutý na západ, z východu obteká masív, na ktorom stojí Jasenovský hrad. Následne vytvára oblúk prehnutý na východ, sprava priberá krátky prítok z lokality Hlinky, vstupuje do Beskydského predhoria, na krátkom úseku tečie na severozápad a sprava priberá prítok prameniaci neďaleko Dúpnej jaskyne. Z ľavej strany ďalej priberá prítok spod hradného masívu a severným smerom preteká intravilánom obce Jasenov. V obci priberá pravostranný prítok z juhozápadného svahu Červenej skaly (447,0 m n. m.), opúšťa intravilán obce a stáča sa na severozápad. Severozápadne od obce, na hranici katastrálnych území Jasenov a Humenné ústi v nadmorskej výške cca 143 m n. m. do Laborca.