Jasenovský hrad

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Súradnice: 48°53′28″S 21°54′39″V / 48.891°S 21.9109°V / 48.891; 21.9109
Jasenovský hrad
zrúcanina hradu
Pohľad na Jasenovský hrad.JPG
Pohľad na zrúcaninu Jasenovského hradu
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský
Okres Humenné
Obec Jasenov
Súradnice 48°53′28″S 21°54′39″V / 48.891°S 21.9109°V / 48.891; 21.9109
Pre verejnosť verejnosti prístupný
Najľahší výstup Z obce Jasenov po žltá turistická značka turistickej značke
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
RedHut.svg
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Prešovského kraja
Poloha v rámci Prešovského kraja
RedHut.svg
Poloha v rámci Prešovského kraja
Freemap.sk: mapa

Jasenovský hrad je zrúcanina hradu na zalesnenom chrbte Humenských vrchov zhruba 4 km na juh od Humenného a zhruba 1 km od obce Jasenov ( od ktorej je odvodený názov hradu "Jasenovský hrad" (392 m n. m.).

Historické názvy[upraviť | upraviť zdroj]

Jasenov, Jesenov, Jezenew, Jesenv

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1328, resp. 1330 ako castrum Jezenew. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Drugetovci, pôvodne taliansky rod, sa stali majiteľmi tunajšieho hradu po bitke pri Rozhanovciach, po roku 1312 a patril im až do 17. storočia. V roku 1644 hrad obsadili vojská Juraja Rákociho. Pri obliehani ho ťažko poškodili a neskôr ho už neopravovali. Hrad spolu s obcou patril v 18. storočí Čákiovcom a v 19. storočí Andrášiovcom. Určité snahy o záchranu objektu prejavili koncom 19. a začiatkom 20. storočia vtedajšie pamiatkové orgány. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu zakonzervovali a nepatrnú časť objektu zastrešili. Dokončenie prác zmarila prvá svetová vojna.

Exteriér[upraviť | upraviť zdroj]

Horný hrad pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb. Postavili ho začiatkom 14. storočia. V prvej tretine 15. storočia hrad opevnili. Ďalšia stavebná činnosť na prelome 15. a 16. storočia súvisela s tureckým nebezpečenstvom, keď postavili niekoľko delových bášt so strieľňami, najmä na západnej a juhozápadnej strane. Pri vstupnej bráne, vedúcej na prvé nádvorie, postavili taktiež baštu. Ďalšou fázou bolo dobudovanie opevnenia v polovici 16. storočia - boli to hlavne parkanová hradba na severnej strane, bašta v prvom nádvorí a výbežok z múru na SV, chrániaci vstup do horného hradu a množstvo strieľní. Začiatkom 17. storočia zosilnili múr nad vstupom do horného hradu a celý hrad obklopili delostreleckými bastiónmi talianskeho typu.

Súčasný stav[upraviť | upraviť zdroj]

Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Kamenné múry členia nepravidelné otvory okien, dnes už bez orámovania. Z pôvodných architektonických detailov sa zachovalo gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením. Vstupná polkruhová renesančná brána vedie na prvé nádvorie. Dnes je hrad veľmi zarastený, čo veľmi uberá na jeho hodnote. Ak si chcete pozrieť nielen zachovalé výpadové bránky do renesančného opevnenia, ale aj vnútorný hrad, choďte skoro na jar, podarí sa vám možno aj pár fotografií. Hrad by si zaslúžil dôkladné očistenie od stromov a náletových drevín, ktoré znemožňujú pohyb po areáli a rozrušujú poškodené murivá.

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

ŽSR a SAD Humenné-mesto 3 km, MHD. K zrúcanine hradu vedie od zástavky ŽSR Humenné na hrad cesta, ktorá trvá 75 minút a z obce Jasenov tou istou značkou 45 minút. Z doliny Laborca, zo Strážskeho-Krivoštian, vystupuje k hradu chrbtom Krivoštianky (549 m) - cesta trvá 2 hodiny.

Okolie[upraviť | upraviť zdroj]

Blízke hrady: Brekovský hrad, Čičava. Ďalší hrad je tiež blízko cez Vihorlatské vrchy k zrúcanine Vinianskeho hradu a ďalšími turistickými značkami do rekreačnej oblasti pri Zemplínskej šírave (25 km).

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

V 16. storočí sa na hrade za Gabriela Drugeta razili falošné peniaze. Zo začiatku na razbu peňazí, najmä poľských grošov, používali cenné, neskôr menej hodnotné kovy. Vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, za jeho nezákonnú činnosť popravili 1551 v Prešove.

Ďalšou zaujímavosťou je chodba vytesaná do skaly pod hradom. Chodba je dlhá asi 15m a po dvoch miernych zalomeniach sa stáča kolmo hore na povrch, kde po 2 metroch končí. Jej vstup je zvonku pod renesančným opevnením. Ťažko usúdiť či ide o nedokončenú únikovú chodbu z hradu alebo o pokus o dobytie hradu.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Hrady v okolí[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Zámky.sk – zdroj, z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok.