Machnatý vrch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Machnatý vrch
prírodná rezervácia
Štát Slovensko Slovensko
Región Košický
Okres Sobrance
Obec Vyšná Rybnica
Súradnice 48°50′51″S 22°11′15″V / 48,84748°S 22,18752°V / 48.84748; 22.18752
Rozloha 0,0318 km² (3 ha)
Vznik 1988
Správa Vihorlat
Kód 601
Poloha v rámci Slovenska
Green pog.svg
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Košického kraja
Green pog.svg
Poloha v rámci Košického kraja
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Machnatý vrch je prírodná rezervácia,[1] sa nachádza na južnom okraji geomorfologického celku Vihorlatské vrchy. Nachádza sa v katastrálnom území obce Vyšná Rybnica v okrese Sobrance v Košickom kraji.

Leží na okraji chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, na ľavom brehu riečky Okna. Prírodná rezervácia bola vyhlásená v roku 1988 (vtedy ako štátna prírodná rezervácia, neskôr novelizovaná) na ploche 3,18 ha. Predmetom ochrany sú vzácne rastlinné spoločenstvá dubových bučín na andezitovom podloží. Lokalita je jedinečná z dôvodu výskytu vzácnych machových spoločenstiev s dominanciou bielomachu sivého (Leucobryum glaucum) a výskytom vzácneho a ohrozeného zimoľuba okolíkatého (Chimaphilla umbelata) v kyslých bučinách Vihorlatských vrchov (jedna z mála lokalít na Slovensku). Zo vzácnych druhov rastlín tu rastie tiež ostrica guľkonosá (Carex pilulifera), hruštička menšia (Pyrola minor) a ďalšie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Machnatý vrch. In: Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR. Banská Bystrica : Slovenská agentúra životného prostredia, 2007. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]