Biokúpalisko Sninské rybníky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennej rekreačnej oblasti pozri Sninské rybníky.
Biokúpalisko Sninské rybníky
bio kúpalisko
Biokúpalisko Sninské rybníky v júli
Štát Slovensko Slovensko
Regióny Prešovský kraj, Horný Zemplín
Okres Snina
Mesto Snina
Rekreačná oblasť Sninské rybníky
Pohorie Vihorlatské vrchy
Nadmorská výška 275 m n. m.
Súradnice 48°58′28″S 22°11′25″V / 48,97446°S 22,19032°V / 48.97446; 22.19032
Hĺbka maximálna: 3,5 m
Najľahší výstup po chodníku z mesta Snina
Napustenie
biotopu
Bystrá
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Prešovského kraja
Poloha v rámci Prešovského kraja
Poloha v rámci Prešovského kraja
Wikimedia Commons: Sninské rybníky
Webová stránka: biokupaliskosnina.sk
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Je druhým bio kúpaliskom na Slovensku; Získalo ocenenie NAJ produkt cestovného ruchu Prešovského kraja za rok 2014

Biokúpalisko Sninské rybníky je druhým bio kúpaliskom na Slovensku, využívajúcim technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Bio kúpalisko bolo v roku 2010 prestavané z pôvodných troch prírodných kúpalísk v areáli rekreačnej oblasti Sninské rybníky.

Biokúpalisko Sninské rybníky získalo ocenenie NAJ produkt cestovného ruchu Prešovského kraja za rok 2014.[1]

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa v regióne Horný Zemplín, na okraji mesta Snina, približne 3 km od jeho centra, v areáli RO Sninské rybníky v doline potoka Bystrá.

Leží v krásnej prírode medzi stromami, v nadmorskej výške 275 m n. m. obklopené Vihorlatskými vrchmi s cyklotrasami a turistickými chodníkmi. V jeho blízkosti sa nachádza východiskový bod pešej turistickej trasy, vyznačenej modrou turistickou značkou na obľúbený Sninský kameň (1 006,0 m n. m.), odkiaľ je možné pokračovať k najväčšiemu zahradenému sopečnému jazeru na Slovensku – Morskému oku.[2] Tieto prírodné výtvory sú súčasťou územia Vihorlatský prales[3], skrátene aj Vihorlat, ktoré bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO v kategórii Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy (angl. Primeval Beech Forests of the Carpathians and the Ancient Beech Forests of Germany). Dôvodom boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240-ročnými exemplármi.

Areál kúpaliska[upraviť | upraviť zdroj]

Areál pozostáva z kúpaliska s troma hĺbkovými pásmami – priestor pre malé deti (hĺbka 0,05 m - 0,4 m), časť pre neplavcov (hĺbka 1,1 m - 1,5 m) a plavecká časť (hĺbka 2,0 m - 3,5 m), ktorá je od neplaveckej oddelená mólom, zo zatrávnených plôch na oddych a zo samotného bazéna slúžiaceho na filtráciu a čistenie vody.

K dispozícii je moderné detské ihrisko z drevených prvkov, exteriérové fitnes zariadenia, 4 volejbalové ihriská, tenisové a multifunkčné ihrisko, 3 stolnotenisové stoly, nafukovací futbal, maxišach, stolný futbal a ruské kolky. Z atrakcií možno spomenúť 30-metrový tobogan, tri päťmetrové šmykľavky, detskú šmykľavku, vodnú hojdačku a vodnú pištoľ.

Návštevníkom sú ponúkané stravovacie a ubytovacie služby. Nachádzajú sa tu bufety a sociálne zariadenia, k dispozícii sú aj uzamykateľné skrinky na odloženie osobných vecí a nechýba možnosť požičania ležadla.

V letných mesiacoch sa konajú v blízkosti bio kúpaliska, v areáli RO Sninské rybníky viaceré známe hudobné festivaly, ako Podvihorlatský folklórny festival, Farfest Snina či najznámejší z nich Rock pod Kameňom – Snina Open Air Festival.

Biotop[upraviť | upraviť zdroj]

Bazén slúžiaci na filtráciu a čistenie vody v areáli Biokúpaliska Sninské rybníky

Napustenie biotopu je napojené z prírodného zdroja vodného toku Bystrá.

Voda je čistená prírodným spôsobom – bez chemikálií. Voda z bazéna na kúpanie je prečerpávaná do vedľajšieho čistiaceho bazéna, kde je vysadených desať druhov vodných rastlín, ktoré sa starajú o čistenie vody likvidovaním nečistôt (spôsobom že sa nimi živia) vyplavujúcich sa z ľudského tela. Rastlinám sa lepšie darí, čím viac ľudí sa kúpe.

Tento systém má svoje výhody. V čistiacom bazéne je plytká voda, ktorú skôr zohreje slnko, preto do bazéna prúdi príjemne teplá voda, bez chemikálií, ktorá je vhodná pre tých, ktorí trpia alergickými reakciami na chemické dezinfekčné prostriedky.

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Do mesta Snina je možné dopraviť sa prímestskou dopravou autobusovými linkami SAD Humenné[4], alebo vlakovou dopravou ŽSR. Vzdialenosť: Humenné-Snina 21,5 km. Pre vyhľadanie spojenia možno použiť internetový cestovný poriadok.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Barbora Čechová. NAJ v cestovnom ruchu PSK [online]. Prešovský samosprávny kraj, 2015-01-20, [cit. 2016-04-30]. Dostupné online.
  2. Turistická mapa 126 Vihorlatské vrchy – Zemplínska šírava 1 : 50 000. 5. vyd. Harmanec : VKÚ, akciová spoločnosť, 2010. ISBN 978-80-8042-594-4.
  3. Vihorlat – mapa [online]. Združenie - Slovenské dedičstvo UNESCO, 2014-04-08, [cit. 2015-07-31]. Dostupné online.
  4. Pravidelná doprava > Prímestská doprava > Humenné na stránke SAD Humenné, a. s.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]