Rock pod Kameňom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Rock pod Kameňom je letný hudobný festival, ktorý sa koná v Snine v rekreačnej oblasti Sninské rybníky, zvyčajne druhý augustový týždeň cez víkend. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2003.

Na festivale každoročne vystupujú slovenské i zahraničné, amatérske aj profesionálne rockové kapely. Za posledné roky tu účinkovali napríklad Sabaton, Within Temptation, Arch Enemy, Arkona, Helloween, Soulfly, Gamma Ray, Alestorm, Lordi, Primal Fear, U.D.O., The Sweet, Gotthard, Tarja Turunen, Guano Apes, Edguy, Sonata Arctica, Die Happy, Eluveitie, Korpiklaani, Pretty Maids, Kabát, Desmod, IMT Smile, Tublatanka, Gladiátor, No Name a ďalší.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý ročník festivalu sa uskutočnil v dňoch 19. - 20. júla 2003. Bol špecifickým tým, že sa konal v sobotu a nedeľu (na rozdiel od ostatných ročníkov, ktoré sa konali vždy piatok a sobotu). Organizátorom prvého ročníka bolo mesto Snina a agentúra RockPlus Production.

Prvé tri ročníky festivalu sa niesli v znamení propagácie lyžiarskeho strediska Biele Kamene, tomuto bol podmienený aj výber účinkujúcich. Program bol vyplnený v prevažnej miere komerčnejšími (popovými) kapelami, ktoré boli známe zo slovenských rádií a televízií. Možnosť odprezentovať sa dostali aj amatérske skupiny. Moderátorom prvých štyroch ročníkov festivalu bol Rasťa Sokol.

Piaty ročník festivalu, patril medzi prelomové, pretože sa na ňom prvýkrát vyberalo vstupné. Moderátorom tohto a aj šiesteho ročníka bol Kamil Kobaj.

Siedmy ročník bol charakteristický zásadnou premenou v podobe obsadenia festivalu. Z podujatia zameraného výlučne na slovenskú a českú hudobnú scénu sa stal festival s medzinárodným obsadením. Hlavnými hviezdami tohto ročníka boli Lordi, Primal Fear, U.D.O., The Sweet.

Headlinermi ôsmeho a deviateho ročníka boli Gotthard, Tarja Turunen, Guano Apes, Edguy, Sonata Arctica, Die Happy, Kabát.

Posledný a zároveň doteraz najúspešnejší ročník festivalu sa uskutočnil 10. - 11. augusta 2012. Na javisku sa objavilo 20 interpretov, medzi ktorými boli Sabaton, Eluveitie, Korpiklaani, Pretty Maids, Kabát, Wanastowi Vjecy.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Súradnice: 48°58′28″S 22°11′23″V / 48,974455°S 22,189851°V / 48.974455; 22.189851