Preskočiť na obsah

Jazdecký portrét Karola V.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jazdecký portrét Karola V.

Základné informácie
AutorTiziano Vecelli
Rok1548
Technikaolej na plátne
Rozmery335 × 283 cm
GalériaMuseo del Prado, Madrid

Jazdecký portrét Karola V. (tal. Ritratto di Carlo V a cavallo) je názov portrétneho diela talianskeho renesančného umelca Tiziana.

Tizianova sláva[upraviť | upraviť zdroj]

Umelecká sláva Tiziana, jedného z vrcholných predstaviteľov benátskeho maliarstva, umožnila umelcovi nadväzovať kontakty s poprednými osobnosťami vtedajšej doby. K jedným z najprominentnejších obdivovateľov Tizianovho diela patril cisársky rod Habsburgovcov. Od tridsiatych rokov 16. storočia sa datuje nadviazanie stykov s týmito Tizianovými významnými mecenášmi, ktorých záujem v najväčšej miere prispel k umelcovej celosvetovej sláve. Do toho obdobia spadá i vznik jazdeckého portrétu cisára Karola V.

Okolnosti vzniku diela[upraviť | upraviť zdroj]

Námetom obrazu, nazývaného aj Cisár Karol V. pri Mühlbergu, sa stala významná historická udalosť znamenajúca posilnenie pozície katolicizmu – bitka pri Mühlbergu – v apríli 1547. V nej spojené vojenské oddiely Rímskonemeckej ríše, Španielska a Uhorska porazili vojská protestantských krajín združených v Šmalkaldskom spolku. V nasledujúcom roku sa v bavorskom Augsburgu zišiel ríšsky snem, počas ktorého vzniklo toto, jedno z najslávnejších Tizianových diel.

Kompozícia a ikonografia[upraviť | upraviť zdroj]

Maľba zachytáva cisára Karola V. v brnení sediac na koni, vychádzajúceho z lesného porastu do otvorenej krajiny. Zdanlivo jednoduchá skladba v sebe skrýva zložitý symbolizmus. Predovšetkým tu ide o samotnú postavu cisára, ktorý výzorom pripomína stredovekého rytiera v zbroji po víťaznom súboji. V pravej ruke zviera kopiju pripomínajúcu zbraň svätého Juraja či kopiju Longina, ktorou rímsky vojak prebodol bok ukrižovaného Ježiša Krista. Karolova vzpriamená postava, zovreté pery a pohľad upriamený do diaľky jednoznačne zobrazujú muža oslavujúceho svoj triumf. V tomto prípade ide o triumf katolicizmu nad protestantskou herézou. Tento fakt má zdôrazniť aj farba oblohy; tmavá farba vyjadrujúca nepokojnú minulosť postupne prechádza do jasnej oblohy čo má symbolizovať príchod nových, mierových čias.

Ako predloha postavy cisára Tizianovi poslúžila jazdecká socha cisára Marca Aurelia na rímskom Kapitole ako aj rôzne rytiny Albrechta Dürera a Hansa Burgkmaira.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Autoportrét
Prehľadný zoznam obrazov Tiziana
pozri

Zoznam Tizianových diel