Jesenskovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jesenskovci[1] alebo Jesenskí (Jesenszky, Jeszensky, Jassensky) bol šľachtický rod v Uhorskom kráľovstve. Boli slovenského pôvodu.

V roku 1271 bol Andrej povýšený do šľachtického stavu uhorským kráľom Ladislavom IV. a tým získal osadu Jeszen v Turčianskej stolici. Andrej a jeho potomkovia si odvodili svoj prídomok od názvu získanej osady (Jeszen = Jesenský). Jeden z Andrejových potomkov Ladislav Jesenský sa zúčastnil v roku 1526 bitky pri Moháči, kde po zdrvujúcej porážke zahynul. Všetky ich majetky boli zabrané Osmanmi. Po týchto udalostiach sa bratia Melchior, Lorenc a Baltazar Jesenský presídlili do Sliezska a žili v mestách Wrocław a Swidnica. Baltazarov syn bol Ján Jesenský, známy ako Ján Jesenius, vedec a politik ktorý žil a pôsobil v Prahe.

Koncom 15. storočia sa starý turčiansky rod de Jeszen rozštiepil na dve línie, z ktorých jedna podľa svojho sídelného majetku v Rakove dostala prediktát de Rako a meno Rakovský.

Potomkovia rodu dodnes žijú na Slovensku a v Česku.

Osobnosti rodu[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jesenskovci. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2013. 682 s. ISBN 978-80-970350-1-3. Zväzok 7. (In – Kalg), s. 500-501.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]