Johann Christian Bach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Johann Christian Bach
Portrét skladateľa od Thomasa Gainsborougha z roku 1776
Portrét skladateľa od Thomasa Gainsborougha z roku 1776
Základné informácie
Narodenie 5. september 1735
1735
Úmrtie 1. január 1782 (46 rokov)
Londýn
Národnosť Nemecko Nemecko
Hudobný smer Klasicizmus
Dielo
Ťažiskové žánre opera, symfónia

Johann Christian Bach (* 5. september 1735, Lipsko – † 1. január 1782, Londýn) bol nemecký skladateľ a organista obdobia klasicizmu.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Johann Christian Bach sa narodil v roku 1735 ako jedenásty z trinástich synov významného skladateľa Johanna Sebastiana Bacha a jeho druhej manželky Anny Magdaleny Wülckenovej. K hudobnej dráhe bol predurčený už od mala. Už v deviatich rokoch bravúrne ovládal hru na klavír, v roku 1750 študoval so svojim nevlastným bratom Carlom Philippom Emanuelom Bachom v Berlíne. O niečo neskôr odišiel študovať do Talianska, kde sa stal slávnym organistom v milánskej katedrále.

Vo svojom rannom diele komponoval prevažne opery, čo mu o niečo neskôr dovolilo odísť do Londýna, kde začal vynikať ako skladateľ kráľovského divadla Haymarket. Tu tiež získal svoju prezývku „londýnsky Bach“ a stal sa obľúbenou, uznávanou a žiadanou osobnosťou miestneho kultúrneho života. Jeho popularita bola dokonca tak vysoká, že bol prijatý ako osobný učiteľ hudby princeznej Charlotty a začal sa pohybovať v tých najvyšších spoločenských kruhoch. Približne v tom čase začal svoju pozornosť upierať tiež na symfóniu a komornú hudbu.

Keď v roku 1764 prišiel do Londýna mladý Mozart ako zázračné dieťa, stal sa Bach jeho významným podporovateľom a stal sa jeho súkromným učiteľom hudby, čo významne ovplyvnilo rannú Mozartovu tvorbu.

Johann Christian Bach ovplyvnil aj vo svojej dobe radu významných nemeckých aj anglických skladateľov. Jeho dielo je početné a jeho hudba je príjemne melodická. Je považovaný aj za prvého skladateľa, ktorý uviedol do moderného operného orchestru klarinet.

Koncom života sa veľmi zadĺžil, celkom čiastkou približne 4 000 libier. V roku 1781 ho postihol nervový záchvat, onedlho nato zomrel. Jeho pohreb zaplatil sám kráľ Juraj III..

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]