Jozef Minka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jozef Minka
ekonóm a lektor
Narodenie30. október 1930
Argenteuil, Francúzsko
Úmrtie11. júl 1999 (68 rokov)
Žiar nad Hronom

Jozef Minka (* 30. október 1930, Argenteuil, Francúzsko – † 11. júl 1999, Žiar nad Hronom) bol slovenský ekonóm, lektor francúzskeho jazyka, člen Vedeckotechnickej a Numizmatickej spoločnosti.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Navštevoval základnú školu v Argenteuil vo Francúzsku, kam jeho rodičia emigrovali za prácou. V štúdiu pokračoval v Banskej Bystrici na Obchodnej akadémii. Po absolvovaní vojenskej služby nastúpil v roku 1954 do Závodu Slovenského Národného povstania (ZSNP) v Žiari nad Hronom ako plánovač. Popri zamestnaní pokračoval v štúdiu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, ktorú úspešne ukončil v roku 1958 s titulom inžinier. Ako ekonomický inžinier pracoval v ZSNP do roku 1992. Bol aktívnym členom Vedeckotechnickej spoločnosti, Numizmatickej spoločnosti a spoluzakladateľom Miestneho odboru Matice slovenskej.

Po Nežnej revolúciu, spoluzakladateľ časopisu veriacich žiarskeho dekanátu Hlasy z Kríža (vychádza od roku 1990[1]). Ako lektor francúzskeho jazyka organizoval jazykový konkurz Štefana Moyzesa. Ako poslanec mestského zastupiteľstva sa zaslúžil o premenovanie niekoľkých ulíc v meste Žiar nad Hronom podľa národovcov, ktorí odtiaľ pochádzali alebo tam pôsobili.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hlasy z Kríža | Farnosť pov. Sv. kríža a Farnosť Sedembol. P. Márie [online]. ziar.fara.sk, [cit. 2019-07-31]. Dostupné online.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Jozef Minka, Významné osobnosti Žiaru nad Hronom a okolia (MÚ Žiar nad Hronom, 2005)