Jozef Nazaretský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Náboženstvo
Kresťanstvo
StJohnsAshfield StainedGlass GoodShepherd Portrait.jpg
Hlavné znaky
Viera v jedného Boha v troch osobách
Ježiš Kristus je človek a Boží Syn
Hlavné osobnosti
Ježiš Kristus
Panna MáriaDvanásti apoštoliCirkevní otcovia
Zoznam osobností kresťanstva
Hlavné náboženské obrady
Omša/LiturgiaSviatosti • Denná modlitba (liturgia hodín/časoslov/...)
Knihy
Biblia (Starý zákon, Nový zákon)
Vetvy kresťanstva
Katolícka cirkev (Latinská cirkev, Východné katolícke cirkvi)

Pravoslávna cirkev (Východné pravoslávne cirkvi, Orientálne ortodoxné cirkvi)

Protestantská cirkev (Anglikánska cirkev, Luteránska cirkev, ďalšie)
História a kultúra
Dejiny kresťanstvaKresťanské umenie
Hlavné sviatky
Veľká noc
Narodenie Pána (Vianoce)
z  d  u
Svätý Jozef s novorodeným Ježišom, Guido Reni, 1635
Socha sv. Jozefa s Ježiškom

Svätý Jozef bol podľa Biblie manželom Panny Márie, ktorá porodila Ježiša Krista ako jednorodeného a jediného Syna Boha Otca. Jozef bol synom Jakuba z Júdovho kmeňa. Jozef bol tesár. Jeho pamiatka sa oslavuje na Slovensku 19. marca.

Svätý Jozef je patrónom: Dobrej smrti, tesárov, stolárov, rezbárov.

Jozef bol s Pannou Máriou zasnúbený, ale skôr ako „sa zišli“ počala z Ducha Svätého (Mt 1,18). Pretože Jozef bol spravodlivý a nechcel ju vystaviť hanbe, rozhodol sa ju potajomky prepustiť. Zjavil sa mu však anjel Pána a povedal, že sa nemá báť Máriu k sebe prijať za manželku, pretože to, čo v nej bolo počaté, bolo z Ducha Svätého, a že sa jej narodí syn, ktorému má dať meno Ježiš.

To sa potom stalo. Medzi tým ale podľa nariadenia cisára Augusta (Lk 2,1) prebiehalo v Izraeli sčítanie ľudu a pretože Jozef bol z Dávidovho rodu, musel sa ísť s tehotnou Máriou nechať zapísať do Júdska, do Betlehema a vyšlo to akurát tak, že sa tam Ježiš narodil. Po narodení sa mu prišli klaňať mudrci od východu - traja králi a keď odišli, zjavil sa Jozefovi opäť anjel, ktorý mu povedal, že má zobrať dieťa a matku a utiecť do Egypta, pretože Herodes bude v Betleheme hľadať dieťa a bude ho chcieť zavraždiť. Potom utiekla Svätá rodina do Egypta, kde boli až do Herodesovej smrti.

Keď Herodes zomrel, Jozefovi to opäť oznámil anjel Pána, s tým, že sa má vrátiť späť do Izraelskej zeme (Mt 2,21). Pretože ale v Júdsku kráľoval Archealos, Herodesov syn, išiel Jozef radšej (na pokyn ktorý dostal vo sne) do Galiley, do Nazaretu.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • "Dňa 26. decembra : Sv. Jozef." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých : Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 625-644. ISBN 80-7165-381-0
  • "Jozef Snúbenec, Dávid kráľ a Jakub, brat Boží : Nedeľa po Narodení." In: Antonín Čížek: Synaxár : Životy svätých. Prešov : Spolok biskupa Petra Pavla Gojdiča, 1998, s. 136-137. ISBN 80-967341-1-3

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Svatý Josef na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]