Kačica chrapka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Kačica chrapkavá)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kačica chrapka
Sarcelleh 1.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Anas crecca
Linnaeus, 1758
Synonymá
chrapačka menšia, kačica chrapkavá, chrapka
Anas crecca dis.PNG
Mapa rozšírenia kačice chrapky

██ Hniezdiaca

██ Stála

██ Zimujúca

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kačica chrapka (iné názvy: chrapačka menšia, kačica chrapkavá, chrapka[2][3][4]; lat. Anas crecca) je zúbkozobec z čeľade kačicovitých. Obýva rôzne druhy vôd s bohatou pobrežnou vegetáciou celej holarktídy. Cez Slovensko pravidelne migruje a zimovanie bolo zistené v 33,10 % mapovacích kvadrátov.[5]

Hlas[upraviť | upraviť zdroj]

Hlas

2 min., Anglicko

Veľmi hlasná kačica. Samec sa ozýva melodickým kri-kri-kri, samička vysokým háp-háp-háp. Ak sú spolu viaceré, ich kontaktné hlasy sa zlejú do tichého pískania.[6]

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Páry sa dávajú dokopy už koncom zimy. Káčer volá svoje krik-krik-krik aj po spárení. Hlavný tok prebieha až na hniezdisku. K toku patria aj prenasledovacie lety, ktorými si ohraničujú revír so susednými pármi.

Kačica chrapka si hľadá skryté miesto v hustej vegetácii pozdĺž brehu, niekedy aj trochu ďalej od vody. Hniezdo je priehlbina vyplnená hlavne trávou a páperím. Býva ukryté pod trsom trávy alebo pod kríkom. Stavia iba samička a hniezdny materiál zbiera sediac na hniezde z blízkeho okolia. Koncom marca až začiatkom apríla začne znášať vajíčka. Vajíčka sú krémové až nazelenalé, znáša 8 až 11 vajíčok. Odvtedy sa správa veľmi skryto a zdržuje sa len v hustej vegetácii. Na znášku zasadne až po znesení posledného vajíčka. Zahrieva ich len samička 21 až 23 dní. Na konci inkubačnej doby opustí káčer samičku a začne u neho fáza pŕchnutia. Od začiatku znášania vajíčok až po moment, kedy dokážu mláďatá lietať ubehne 53 dní. Stará sa o ne len samička a zdržujú sa výhradne v kryte vegetácie. Až keď majú mláďatá 44 dní a vedia lietať, vypláva s nimi no otvorenú hladinu. Priemerne sa podarí vychovať 4 – 5 mláďat.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Pri hľadaní potravy vyžaduje plytké mokrade, maximálnu hĺbku 20 cm. Nie je vyberavá, prispôsobí sa momentálnej ponuke buď rastlinnej alebo živočíšnej strave. Koncom leta zalieta na pokosené obilné polia. Na zimoviskách cez deň odpočíva a potravu vyhľadáva v noci, pri mori sa riadi odlivom a prílivom.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2017.3. Prístup 22. decembra 2017.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov sveta [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2016), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-10-30]. Dostupné online.
  3. Časopis Poľovníctvo a rybárstvo – Najmenšia európska kačica [online]. SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, 16.2.2010, [cit. 2016-10-13]. Dostupné online.
  4. chrapka. In: Slovník súčasného slovenského jazyka H – L, 2011. dostupné online
  5. DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton, et al. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : Veda, 2002. Autori druhu Alžbeta Darolová, Rudolf Jureček. ISBN 80-224-0714-3. Kapitola Kačica chrapka / Kačica chrapkavá, s. 129 – 131.
  6. PETERSON, R.T.; MOUNTFORT, G.; HOLLOM, P.A.D.. Európa madarai. Budapest : Gondolat, 1986. ISBN 978-80-7234-292-1. (preklad do maďarčiny)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Krickente na nemeckej Wikipédii.