Kaby Lake

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kaby Lake je kódové označenie pre siedmu generáciu mikroarchitektúry spoločnosti Intel, ktorá bola oznámená 30. augusta 2016. Rovnako ako predchádzajúca mikroarchitektúra Skylake využíva 14-nanometrický výrobný proces. Je generáciou, ktorá končí niekoľkoročný model "tick-tock", kde sa v jednotlivých generáciách striedal nový výrobný proces, teda zmenšovanie dosiek a ich tranzistorov, a nová architektúra. Tento model bol nahradený novým modelom "process-architecture-optimization", kde je po vytvorení novej architektúry táto nová architektúra optimalizovaná; Kaby Lake je práve touto optimalizáciou. Kaby Lake bol najskôr dodávaný výrobcom elektroniky v druhom štvrťroku roku 2016. Oficiálny predaj procesorov pre stolné počítače sa začal v januári roku 2017.

Kaby Lake je prvou generáciou procesorov od Intelu, ktorá postráda oficiálnu podporu Microsoftu pre verzie Windowsu staršie než je Windows 10.

Zmeny oproti architektúre Skylake[upraviť | upraviť zdroj]

Obe architektúry majú rovnaké jadrá a rovnaký výkon na jeden MHz takt. Základný takt však bol zvýšený, u niektorých modelov až o 300 MHz. Aj zmeny taktu (napr. pri prechode z pokojového stavu do záťaže) sú rýchlejšie. Pre Kaby Lake boli vyvinuté nové chipsety série 200 (so sériou chipsetov 100 sú kompatibilné po aktualizácii BIOSu). Tiež ponúka podporu technológie Optane spoločnosti Intel, ktorá umožňuje ukladanie dát na pevnom disku do rýchlejšej vyrovnávacej pamäte.

Najvýraznejšie zmeny nastali u grafického jadra, kde je teraz plná hardvérová podpora HEVC / VP9 dekódovania, vrátane 4K videí pri snímkovej frekvencii 60 fps. Tiež kódovanie týchto štandardov je teraz implementované hardvérovo. Vybrané procesory získali tiež vyšší takt grafického jadra.

Kaby Lake je tiež prvou architektúrou typu Core umožňujúcou hyper-threading u procesorov s označením Pentium a pretaktovanie niektorých čipov s označením i3.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kaby Lake na českej Wikipédii.