Kampa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kampa z Karlovho mostu
Kampa

Kampa je umelý ostrov, ktorý leží v Prahe na ostrove v rieke Vltava, neďaleko Malostranského nábrežia v mestskej časti Malá Strana, Praha 1.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Kampa je ostrov, ktorý oddeľuje od Malej Strany riečka Čertovka (od roku 1585, kedy bola umelo vytvorená, sa jej hovorilo Rožmberská podľa Viléma z Rožmberku, ktorý tu vlastnil pozemky; meno Čertovka dostala až na konci 19. storočia podľa domu U sedmi čertů) a od Smíchova ju oddeľuje ulica Říční. Ostrov nadobudol pevné brehy až po roku 1600.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Najstaršie zmienky o Kampe sú z roku 1169 a nachádzajú sa v zakladacej listine kostola Maltézskeho rádu z obdobia českého kráľa Vladislava II. Pôvodne sa tomuto miestu hovorilo len Ostrov, názov Kampa získalo až v roku 1770. Pôvod názvu je dodnes neznámy, niekedy sa odvodzuje od mena jedného z vlastníkov domu na tomto ostrove, Tychona Gansgeba z Kampy, ktorý býval na Ostrove – Kampe v 17. storočí, inokedy z latinského slova campus – pole, planina, alebo z českého slova zákampí – tienisté miesto. V minulosti tu boli najmä záhrady a už v 14. storočí sa tu nachádzali mlyny, ktoré sa od 15. storočia nazývajú Sovovy (alebo tiež neskôr známe ako Odkolkovské). Domy tu začali vyrastať až v 16. storočí, zrejme vďaka rozširujúcej sa stavebnej činnosti na Malej Strane. Ako prvé tu vyrástli mlyny s mlynskými záhradami, neskôr šľachtické záhrady. Dnes tu ešte stále môžeme nájsť pôvodné záhrady alebo pripomienky na ne, napr. Michnovská záhrada (bola súčasťou Michnovského paláca na Újezde), Odkolkovská záhrada (primknutá k Sovovým mlynom, ktoré v 19. storočí vlastnila pekárenská rodina Odkolkových), hneď vedľa nej je Kaiserštejnská záhrada (tiahne sa okolo dnešného Lichtenštejnského paláca až k domčeku J. Dobrovského), ktorá bola preslávená svojimi záhonmi karafiátov, a za ňou tiež Nostická záhrada, založená v roku 1765 vedľa Nostického paláca. Dnešné sady s rozlohou 2,65 ha vznikli spojením týchto záhrad. V 50. rokoch boli odstránené múry a ploty jednotlivých záhrad a urovnaný terén, z pôvodných zanedbaných porastov zostali len niektoré významné stromy. Do dnešnej podoby bol park upravený v rokoch 19471948.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kampa

Súradnice: 50° 05′ 13.88″ s.š., 14° 24′ 31.44″ v.d.