Karol II. (Uhorsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karol III. Neapolský

Karol III. (* 1354 – † 24. február 1386, Vyšehrad, Maďarsko) bol neapolským kráľom v rokoch 1381 – 1386 a uhorským kráľom (ako Karol II. zvaný Malý) v rokoch 1385 – 1386, z rodu Anjouovcov. Za uhorského kráľa bol korunovaný 31. decembra 1385.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Bol synom dračského vojvodu Ľudovíta z Anjou a Margity, dcéry sanseverinského grófa. Za manželku si zobral v roku 1370 Margitu z Anjou, dcéru dračského vojvodu Karola.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V Uhorsku vládla kráľovná vdova Alžbeta a palatín Mikuláš I. Gorjanský (Miklós Garai). Mnoho veľmožov bolo nespokojných, preto ponúkli trón Karolovi z Drača, ktorého sa počas jeho detstva ujal Ľudovít I. Vymenoval ho za chorvátskeho a slavónskeho vojvodu, v roku 1381 mu pomohol dostať sa na neapolský trón. Karol však musel Ľudovítovi odprisahať, že neohrozí práva jeho dcér. Keď mu však bol ponúknutý uhorský trón, tiahol s vojskom na Budín. Kráľovné sa nepostavili na odpor, pravdepodobne dúfali, že splní sľub. Ale Karol bol napokon korunovaný 31. decembra 1385 v Stoličnom Belehrade za uhorského kráľa.

Kráľovná Alžbeta sa mu preto odmenila rovnakou zradou. Poverila svojho dôverníka, Blažeja Forgáča z Kozmáloviec, aby spáchal na Karola atentát. 7. februára 1386 zaútočil na kráľa, preťal mu obočie, pričom mu vytieklo oko. Nato kráľa odvliekli na Vyšehrad, kde ho podľa jednej z verzií otrávili, podľa druhej zaškrtili. Zomrel teda po 38 dňoch vládnutia.


Karol II.
Vladárske tituly
Predchodca
Mária
kráľ
13851386
Nástupca
Mária