Karol Juraj Rumy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karol Juraj Rumy
slovenský polyhistor, evanjelický farár, pedagóg, entomológ
Karol Juraj Rumy
Narodenie18. november 1780
Spišská Nová Ves, Slovensko
Úmrtie5. apríl 1847 (66 rokov)
Ostrihom, Maďarsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Karol Juraj Rumy

Karol Juraj Rumy (= Rumi) (de Rum et Rába-Doroszló; * 18. november 1780, Spišská Nová Ves, Slovensko – † 5. apríl 1847, Ostrihom, Maďarsko) bol významný slovenský učenec – polyhistor, evanjelický farár, pedagóg – profesor, prírodovedec – entomológ.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1780 v Spišskej Novej Vsi v rodine obchodníka zemianskeho pôvodu Jána Juraja Rumyho a jeho manželky Anny Zuzany. Po skončení základnej školy pokračoval v štúdiu v Kežmarku a v maďarskom Debrecíne. V roku 1800 odchádza študovať na univerzitu do Göttingenu. Obdržal pozvanie učiť na gymnázium v rodnom meste v čase, keď pôsobil vo funkcii conrektora a profesora gréčtiny, latinčiny, nemčiny, francúzštiny, dejepisu a zemepisu na gymnáziu v Tešíne. 23. júla 1807 zaujal funkciu rektora školy. Jeho pôsobenie na škole vzhľadom na jeho encyklopedické vedomosti bolo veľkým prínosom. Po smrti manželky Wilhelmíny, rod. Mittererovej, dostal v roku 1808 pozvánku učiť na evanjelickom lýceu v Levoči. Odtiaľ odišiel za evanjelického farára do Smolníka. Po získaní doktorátu filozofie v roku 1809 na univerzite vo Wittenbergu prijal pozvanie na evanjelické lýceum do Šopronu, kde učil okrem filozofie i dejepis. Pôsobil aj medzi srbskou mládežou v Karlovaci. V rokoch 1821 – 1824 bol zástupcom rektora bratislavského lýcea. Odtiaľ odišiel do Viedne a nakoniec sa usadil v Ostrihome, kde sa stal profesorom práva.

Historické pramene ho označujú za vzdelanca veľkého formátu. Bol členom viacerých učených spoločností v Európe a Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej, prispieval do Slovenských národných novín redigovaných Ľudovítom Štúrom (pod pseudonymom Dragutin). Bol aj aktívnym členom Mineralogickej spoločnosti v Jene, v ročenke ktorej uverejnil štúdiu o spišských mineráloch. Autor mnohých monografií, ktoré publikoval v latinskom i nemeckom jazyku, štúdií v oblasti poľnohospodárstva, botaniky, zemepisu a práva. Pripravil do tlače rukopisy Tomáša Maukscha – spišského botanika, zakladateľa tatranskej floristiky. Jeho bohatá knižnica sa stala majetkom Uhorskej akadémie vied. Zomrel v roku 1847 v Ostrihome.

Entomologické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Pre históriu slovenskej entomológie majú význam jeho faunistické zbery a prieskumy, ktoré prevádzal ešte v mladosti v okolí Spišskej Novej Vsi. Prehľad získaného hmyzu zverejnil v svojich dvoch prácach.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Rumi, K. J.: 1809, Fortsetzung des Versuches einer Igloer entomographischen Fauna. Neue Beitrage zur Topographie und Statistik Königreichs Ungarn. Wien und Triest, p. 334 - 352.

Zdroje informácií o autorovi[upraviť | upraviť zdroj]

  • Lombardini, A.: 1887, [Rumy, K. J.]. Slov. pohlady, 7, p. 112 - 113.
  • Volf, M. 1967: Významní členové ... 1967. p. 144.
  • Tibenský, J.; Hrochova, M. & Mauerová, M.: 1977, Bibliografia prírodných, lekárskych a technických vied na Slovensku do roku 1850. Matica Slovenská, Martin, p. 567 - 570.
  • Anonym: 1981, Encyklopédia Slovenska zv. 5. Vyd. Veda, Bratislava, p. 174.
  • Koleška, Z.: 1991, Seznam biografii čs. entomologů. 13. [Robl, R.- Seidel (= Seidl), M.]. Zprávy Čs. spol. entomol. CSAV, 27 (Příloha 1) p. 453 - 492, Tab. 30 - 31, 471 - 472.
  • Kormošová, R.: 1998, Osobnosti nášho mesta - Karol Juraj Rumy. In: Nové Spišské hlasy. Roč. 8, č. 15: (14.4.1998) p. 6.
  • Groll, E. K. [ed.]: 2006, Entomologen der Welt (Biografien, Sammlungsverbleib). Datenbank, DEI Eberswalde im ZALF e. V.: „Rumy, Karol Juraj“: (internet).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]