Preskočiť na obsah

Kathryn Dwyer Sullivanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kathryn Dwyer Sullivanová
Astronaut NASA
americká geologička a astronautka
americká geologička a astronautka
Št. príslušnosťUSA
Narodenie3. október 1951 (72 rokov)
Paterson, USA
Predchádzajúce zamestnaniegeológ
Čas vo vesmíre22 dní 4 hodiny 49 minút
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-41-G, STS-31, STS-45
Znaky misií

Kathryn Dwyer Sullivanová (* 3. október 1951, Paterson, New Jersey, USA)[1] je profesorka geológie a bývalá americká astronautka z letov s raketoplánmi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvovala kalifornskú univerzitu v Santa Cruz, odbor geofyzika. Na Dalhousie University v Halifaxee v Kanade absolvovala postgraduál. Do tímu kozmonautov NASA bola doktorka Sullivanová vybraná v januári 1978 ako astronaut špecialista.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letela v Challengeri v roku 1984 a tým sa stala 151. kozmonautom Zeme, piatou medzi ženami. V posádke STS-41-B bolo šesť ľudí, veliteľ Robert Crippen, ďalej Paul Scully-Power z Austrálie, Marc Garneau z Kanady, z USA Kathryn Sullivanová, Sally Kristen Ridová, David Leestma a Jon McBride. Počas osemdenného letu vypustili družicu ERBS. Úspešne pristáli na myse Canaveral na Floride.

Po druhýkrát letela v raketopláne Discovery na jar 1990. Počas päťdenného letu STS-31 vypustili Hubbleov vesmírny ďalekohľad. Posádka: Loren Shriver, Charles Bolden, Bruce McCandless, Steven Hawley a Kathryn Sullivanová. Štartovali na Floride, pristáli na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii.

Po tretíkrát a naposledy letela na raketopláne Atlantis. Jeho posádka: veliteľ plk. nám. pechoty Charles Bolden, pilot pplk. USAF Brian Duffy, ďalej dr. Kathryn Sullivanová (vo funkcii veliteľa užitočného nákladu), kpt. David Leestma, Michael Foale, dr. Byron Lichtenberg a dr. Dirk Frimout, prvý Belgičan letiaci do vesmíru. Táto osemdenná misia STS-45 so sebou viezla laboratórium Spacelab a program bol naplnený množstvom experimentov. Štart aj pristátie boli na Floride.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

Po odchode z NASA po svojom poslednom lete sa stala vedeckou pracovníčkou v NOAA vo Washingtone a to do roku 1996. Potom nastúpila ako prezidentka vedeckej organizácie CEO v Ohiu, po roku 1999 bola v spoločnosti American Electric Power Co., Inc. a McDermott International, Inc., New Orleans.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 461.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]