Kathryn Hahnová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kathryn Hahnová
v roku 2016
Celé menoKathryn Marie Hahnová
Narodenie 23. júl 1973 (50 rokov)
Westchester, Illinois, USA
Povolanieherečka, komička
Roky pôsobenia1999 – súčasnosť
ManželEthan Sandler (od 2002)
Deti2

Kathryn Hahnová (angl. Kathryn Marie Hahn; * 23. júl 1973, Westchester, Illinois, USA) je americká herečka a komička. Je známa rolou Lily Lebowski z kriminálneho televízneho seriálu Drzá Jordan (2001 – 2007).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Hahnová sa narodila ako dcéra Karena a Billa Hahnových. Má írsky, nemecký a anglický pôvod. Pochádza z kresťanskej rodiny a vyrastala v Cleveland Heights v Ohiu. Navštevovala Northwestern University, kde študovala herectvo a tiež získala bakalársky titul. Neskôr šla študovať drámu na Yale University, kde skončila s magisterským titulom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Účinkovala vo viacerých divadlách a tiež si vyskúšala aj bábkoherectvo. V roku 2001 bola obsadená do role Lily Lebowski, ktorú špeciálne pre ňu napísal Tim Kring, v televíznom seriály Drzá Jordan. V roku 2003 si zahrala menšiu úlohu v romantickej komédii Ako stratiť muža za desať dní.

Po boku Cameron Diaz sa objavila vo filme Prázdniny, z roku 2006 a v roku 2008 si zahrala po boku Kate Winslet a Leonarda DiCapria vo filme Núdzový východ. Film získal tri nominácie na Academy Awards.

V roku 2012 získala nomináciu na televízne ocenenie Critics' Choice Television Awards v kategórii najlepšia hosťujúca herečka (komédia) za jej herecký výkon z televíznom seriály Parks and Recreation. O rok neskôr, sa objavila v komédii My sme Millerovci, kde stvárnila postavu Eddie Fitzerald.

V roku 2016 sa objavila v komédii Matky rebelky a objavila sa aj v pokračovaní z roku 2017. V roku 2019 získala hlavnú úlohu v televíznom seriály Pani Fletcherová. Seriál mal sedem epizód a herecký výkon Hahnovej bol pozitívne prijatý filmovými kritikmi. O rok neskôr, sa pripojila k hereckému obsadeniu ako Mark Ruffalo, Juliette Lewis, Melissa Leo, Imogen Poots a Archie Panjabi v televíznom seriáli Bludné kruhy.

Od roku 2021 stvárnila postavu Agnes, neskôr odhalenú čarodejnicu Agathu Harkness, v televíznom seriáli WandaVision. Tiež je v príprave aj spin-off seriál s názvom Agatha: House of Harkness, kde Hahnová stvárni rovnakú rolu a v hlavnej úlohe.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2002 je vydatá za Ethana Sandlera, s ktorým má dve deti. Pár žije v Los Angeles. Vo voľnom čase Hahnová rada maľuje a praktizuje jogu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kathryn Hahn na anglickej Wikipédii.