Kebíra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Satelitná snímka krátera Kebira.

Kebíra (arab. فوهة كبيرة) je impaktný kráter na Sahare. Stred krátera leží v Líbyi, jeho východný okraj zasahuje na územie Egypta.

Kráter objavili vedci z Bostonskej univerzity Farouk El-Baz a Eman Ghoneim. Má priemer 31 kilometrov a odhaduje sa, že ho vytvoril náraz telesa o veľkosti približne 1 km. Kráter má dva valy, čo je pre impaktné krátery veľmi typické. Jeden z nich vznikol v momente nárazu, druhý, menší, bezprostredne po výbuchu impaktujúceho telesa. Z východu na západ ho pretínajú suché korytá dvoch niekdajších riek.

Vek impaktu sa zatiaľ nepodarilo spoľahlivo určiť. Geológovia predpokladajú, že fragmenty zelenožltých kremičitanov známych aj ako „Púštne sklo“, vyskytujúcich sa hojne medzi obrovskými dunami Veľkého piesočného mora v juhozápadnom Egypte, vznikli pretavením hornín počas impaktu. Zaviaty kráter dlhé roky unikal pozornosti geológov, jeho obrysy objavili až na snímkach zo satelitov.

Meno Kebíra pochádza z arabčiny a znamená „veľká“ (arab. كبيرة kabíra). Taktiež korešponduje s názvom neďalekej oblasti Džilf Kabír ležiacej v juhozápadnom Egypte blízko miesta, kde sa stretávajú hranice Líbye, Egypta a Sudánu.