Kentucky Fried Chicken

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
KFC v Belfaste v Severnom Írsku

Kentucky Fried Chicken, skr. KFC, je reťazec reštaurácií rýchleho občerstvenia, ktorý sídli v meste Louisville v americkom štáte Kentucky. Zameriava sa najmä na kuracie mäso vo vyprážanej podobe, v niektorých krajinách je však dostupné aj v inej úprave. Mäso okrem samostatných kúskov predáva aj vo forme burgerov, wrapov, v šalátoch a iných podobách.

Spoločnosť založil Colonel Harland Sanders ako Kentucky Fried Chicken v roku 1952. Na skrátený tvar sa premenovala v roku 1991. Od apríla 2007 spoločnosť začala znovu používať pôvodnú značku Kentucky Fried Chicken na niektoré popisy, balenia a reklamné predmety v Spojených štátoch.

KFC na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá prevádzka na Slovensku bola otvorená 30. septembra 2006 v Trnave, nasledovala Banská Bystrica 28. marca 2007 a Bratislava 22. augusta 2007 (prevádzka na Obchodnej, neskôr boli otvorené ďalšie - na Námestí SNP (zatvorená v roku 2013), v Auparku a v Relaxxe). V súčasnosti (rok 2023), má KFC na Slovensku 10 reštaurácií, z toho 6 v Bratislave, 2 v Trnave a po jednej pobočke v Košiciach a Banskej Bystrici.[1]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


  1. KFC. Reštaurácie [online]. kfcslovakia.sk, [cit. 2023-06-07]. Dostupné online.