Kristína I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kristína I.
švédska kráľovná
švédska kráľovná
Narodenie18. december 1626
Štokholm
Úmrtie19. apríl 1689 (62 rokov)
Rím, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Kristína I.

Kristína I. (* 18. december 1626, Štokholm – † 19. apríl 1689, Rím, Taliansko), bola švédska kráľovná v rokoch 16321654.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako druhá dcéra švédskeho kráľa Gustáva II. Adolfa (* 1594 – † 1632) a Márie Eleonóry Brandenburskej (* 1599 – † 1655).

Kráľovná Kristína bola výstredná panovníčka i žena. Je opisovaná ako nežensky vyzerajúca, štíhlej postavy a malého vzrastu, merala len 150 cm a svoju malú výšku ešte zdôrazňovala nosením topánok s nízkou podrážkou. Následkom úrazu v detstve mala deformovaný trup – vychýlené rameno. Hovorila hlbokým hlasom, potrpela si na drsné žarty a jej obľúbenou zábavou bol lov a vojenské stratégie, rovnako ako umenie a kultúra.

Snažila sa o rozvoj Švédskeho kráľovstva, mala veľa plánov, ktoré však nikdy nedoviedla do úspešného konca. Hovorila o založení univerzity podľa vzoru francúzskej univerzity kardinála Richelieu, preto pozývala do Švédska umelcov i učencov (Descartes), či dala priviesť časť zbierok Rudolfa II. z Prahy.

20. októbra 1650 bola korunovaná v Štokholme, čo nezodpovedalo tradícii, pretože panovníci boli vždy korunovaní v Uppsale. Po zaistení nástupníctva pre svojho bratanca Karola Gustáva v roku 1654 abdikovala a vydala sa na cestu do Ríma. V decembri 1654 konvertovala v Innsbrucku s veľkou slávou ku katolicizmu a prijala meno Mária Alexandra.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kristína I.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kristýna I. Švédská na českej Wikipédii.


Kristína I.
Vladárske tituly
Predchodca
Gustáv II. Adolf
Švédsky kráľ
16321654
Nástupca
Karol X. Gustáv