Kriváň (prítok Čiernej Oravy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kriváň
potok
Zdrojnica Poľsko
Ústie Oravská priehrada
Dĺžka 8,1 km
Povodie Orava
Hydrologické poradie 4-21-03-075
Číslo recipienta 4-21-03-9841
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Kriváň (poľ. Krzywań) je potok na území slovenskej a poľskej Oravy, tvorí štátnu hranicu. Pôvodne bol potok pravostranným prítokom Čiernej Oravy, po vybudovaní Oravskej priehrady ústi do vodnej nádrže. Súčasná dĺžka vodného toku je 8,1 km, z toho 1,7 km je štátnou hranicou. Kriváň je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení na území Poľska na severozápadnom úpätí vrchu Kriváň (poľ. Krzywań; 802,8 m n. m.), na štátnej hranici v nadmorskej výške približne 740 m n. m, západne od obce Lipnica Wielka.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv na východ, následne sa prechodne stáča severojužným smerom a zľava priberá prítok prameniaci západne od kóty 762,5 m., preteká lesnatým prostredím geomorfologického celku bezprostredne nadväzujúceho na slovenskú Podbeskydskú vrchovinu a výrazne meandruje. Tu sa stáča juhovýchodným smerom, priberá viaceré pravostranné prítoky zo svahov Kriváňa a zľava dlhší prítok zo západného svahu Bučníka (Góra Bucznik; 808 m n. m.) a tiež dva krátke prítoky spod kóty 738,4 m. Pri samote Winiarczykówka priberá z ľavej strany svoj najdlhší prítok (4,1 km) z východného svahu Bučníka a následne vytvára štátnu hranicu. Z ľavej strany ešte priberá krátky prítok z územia Poľska a v nadmorskej výške cca 600 m n. m. ústi do Oravskej priehrady.