Krokodíl čelnatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
krokodíl čelnatý
Bristol.zoo.westafrican.dwarf.croc.arp.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Osteolaemuss tetraspis
Cope, 1861
Osteolaemus tetraspis Distribution.png
Rozšírenie krokodíla čelnatého.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Krokodíl čelnatý (staršie krokodíl tupopyský; lat. Osteolaemus tetraspis) je druh krokodíla z čeľade krokodílovité.

Poddruhy/druhy[upraviť | upraviť kód]

V niektorých systémoch u neho rozoznávame dva poddruhy, poddruh O. t. tetraspis (obýva skôr západné územie areálu rozšírenia) a poddruh O. t. osborni (obýva tropické dažďové lesy republiky Kongo); pri takomto poňatí je krokodíl čelnatý jediným zástupcom rodu Osteolaemus. V iných systémoch tieto dva poddruhy tvoria samostatné druhy krokodíl čelnatý (O. tetraspis) a Osteolaemus osborni. Nasledujúci text zahŕňa obidva taxóny.

Rozšírenie[upraviť | upraviť kód]

Tento druh je jeden z troch žijúcich zástupcov čeľade krokodílovité v Afrike. Obýva prevažne tropické oblasti západnej a západ strednej Afriky v rozmedzí od Senegalu až k Angole, kde žije vo vodných tokoch a jazerách.

Vzhľad[upraviť | upraviť kód]

Krokodíl čelnatý je najmenší žijúci krokodíl na svete a svojim vzhľadom pripomína skôr kajmana. Telo dospelého jedinca dosahuje dĺžky okolo 1,5 m, občas môže presiahnuť aj hranicu 1,7 m. Dospelý jedinci sú na chrbte sfarbený tmavo, najčastejšie čierne, na bokoch bývajú občasné žlté škvrny, ktoré však niesu tak výrazné a časté ako u mláďat, ktoré ich majú aj na hlave a chvoste a ktoré majú chrbát sfarbený obvykle hnedo. Brucho je ako u dospelých jedincov, tak u mláďat svetlejšie, najčastejšie do žlta. Často býva zamieňaný so vzhľadovo podobným kajmanom čiernym (Melanosuchus niger).

V dôsledku svojej malej veľkosti a zvýšenej bezbrannosti voči svojím predátorom má tento druh krokodíla silno obrnený krk, chrbát aj chvost. Nápadný je aj jeho dlhý a široký nos a nápadne vystúpené čelo.

Ekológia a biotop[upraviť | upraviť kód]

Krokodíl čelnatý je pomalý plaz s prevažne nočnou aktivitou. Pretože je veľmi plachý, vidieť ho v prírode je pomerne vzácne. Ako ostatné krokodíly je mäsožravec a živí sa cicavcami, veľkými bezstavovcami, prevažne potom kôrovcami. Ak nemá dostatok jeho hlavnej potravy, nepohrdne ani zdochlinou. Ak sa vyberú za potravou, nevzďaľujú sa až na výnimky príliš ďaleko od vody.

Krokodíl čelnatý je samotársky živočích, ktorý cez deň odpočíva väčšinou pod veľkými kameňmi alebo v priehlbinách, ktoré si robí v zemi. Jednotlivci, ktorí k tomu majú správne podmienky, väčšinou odpočívajú medzi koreňmi stromov, ktoré sa vyskytujú v blízkosti miesta, kde žijú.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Krokodíl čelnatý vyhľadáva spoločnosť len v období párenia. Samica stavia kopcovité hniezda na začiatku obdobia sucha, zhruba v rozmedzí medzi májom a júnom. Hniezdo je umiestnené blízko vody a tvorí ho hromada mokrej, rozpadávajúcej sa vegetácie, ktorá spoľahlivo inkubuje vajcia vďaka teplu vytváranom hnijúcim rastlinným materiálom. Samice kladú malé množstvo, najčastejšie okolo 10 vajec, vo výnimočných prípadoch ich môže v hniezde byť aj 20. Mláďatá sa liahnu zhruba po 85 až 105 dňoch a po narodení merajú okolo 28 cm. Matka svoje mláďatá stráži ako v období inkubácie, tak aj neurčitú dobu po narodení. Čerstvo narodené mláďatá majú celú škálu prirodzených predátorov, zvlášť vtákov, väčších rýb, cicavcov a plazov, ale aj iných a väčších druhov krokodílov.

Ochrana[upraviť | upraviť kód]

V súčasnej dobe krokodíly čelnaté najviac ohrozuje ilegálny lov pre mäso a hromadná strata ich prirodzeného biotopu, ktorú spôsobuje masívne odlesňovanie. Nie je však zďaleka tak ohrozený ako ostatní obyvatelia pralesa, pretože niekoľko populácii obýva pomerne rozsiahle územie.

Napriek tomu, že sa vybrané kože krokodílov čelnatých používajú v miestnych výrobniach kožených výrobkov, nie je jeho koža príliš kvalitná, čo spôsobuje aj pomerne malý záujem o chov tohoto druhu v zajatí.

Chov zoo[upraviť | upraviť kód]

Pre svoju veľkosť je najčastejšie chovaným druhom krokodílovitých v slovenských zoo a tiež jediným zatiaľ odchovaným druhom krokodílovitých v nich . V roku 2014 ho rozmnožili v ZOO Košice kde zo znášky 4 oplodnených vajec odchovali dva jedince.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]