Kuora trojpásová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
kuora trojpásová
Cuora trifasciata.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cuora trifasciata
Bell, 1825
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kuora trojpásová (Cuora trifasciata) je kriticky ohrozená ázijská sladkovodná korytnačka z čeľade Bataguridae.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Pancier má dlhý asi 15 cm. Karapax má mierne klenutý, sfarbený šedo až červenohnedo, často s fialovým nádychom a tromi pozdĺžnymi čiernymi pruhmi. Plastrón je čierny, na okrajoch žlto lemovaný. Ako pri ostatných druhov rodu Cuora je aj plastrón kuory trojpásovej rozdelený pružným väzivovým kĺbom, takže sa do neho korytnačka môže pevne uzavrieť. Pomerne úzka hlava so zašpicateným ňufákom je zhora zlatožltá, zboku čierna.

Rozšírenie a spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Táto korytnačka sa vyskytuje len v južnej Číne, v okolí Kantonu. Predpokladalo sa, že žije aj na niektorých miestach severného Vietnamu a Laosu, ukázalo sa však, že sa jedná o samostatný druh Cuora cyclornata. Kuora trojpásová sa vyskytuje na brehoch zarastených vodných plôch a močiarov. Je všežravá, živí sa predovšetkým vodnými bezstavovcami, červami, drobnými rybkami, ale nepohrdne ani rastlinnou potravou. V zajatí sa mimo Čínu chová veľmi zriedka.

Ohrozenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kuora trojpásová patrí medzi najohrozenejšie druhy ázijských korytnačiek. Okrem straty prostredia vplyvom stavebnej a poľnohospodárskej činnosti či regulácie vodných tokov je tato korytnačka ohrozená aj lovom. Rôsolovitá polievka guilingao, pripravená z mäsa a plastrónu tejto korytnačky, koreňa smilaxu, huby leskokôrky a niektorých ďalších rastlín, je v južnej Číne považovaná za pochúťku a zároveň účinný liek proti rozmanitým chorobám. Za jednu korytnačku tohto druhu sa na čiernom trhu platí až 1 000 amerických dolárov. Istým riešením môže byť chov korytnačiek pre kuchynské účely na špecializovaných farmách, aj tak sa však pytliakom stále vyplatí ich chytanie vo voľnej prírode.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne ako ostatné druhy korytnačiek rodu Cuora je všežravá, živí sa ako vodnými a pobrežnými rastlinami, tak tiež živočíšnou potravou, predovšetkým larvami vodného hmyzu, rybkami a mäkkýšmi. Potravu si hľadá prevažne pod vodou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Želva třípásá na českej Wikipédii.