Lastúrničiar strakatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Lastúrničiar strakatý
Austernfischer Haematopus ostralegus.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
(globálne[1])
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Haematopus ostralegus
Linnaeus, 1758
Synonymá
ustričník veľký
Haematopus ostralegus distr.png
Mapa rozšírenia lastúrničiara strakatého

██ Hniezdiaci

██ Stály

██ Zimujúci

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lastúrničiar strakatý alebo ustričník veľký[2] (Haematopus ostralegus) je druh vtáka z čeľade lastúrničiarovité (Haematopodidae). Hniezdi na morskom pobreží, v Európe hlavne v severozápadnej časti. Na Slovensko sa občas zatúlajú v malých skupinách, najviac pozorovaní je z východného Slovenska.[3].

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

V zozname vzácnych ornitologických pozorovaní podliehajúcich hláseniu Faunistickej komisii je 14 záznamov[4] a v zozname vzácnych a zriedkavých druhov vtákov databázového systému Birding Slovakia je 31 záznamov.[5]

Ekosozologický status v roku 1995 Im - nezaradený migrant, resp. nehniezdič. V roku 1998 žiadny. Európsky ochranársky status nezaradený SPEC. Stupeň ohrozenia S - vyhovujúci ochranársky status.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2017.3. Prístup 8. júna 2018
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov sveta [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010, rev. 2016-10-23, [cit. 2016-11-01]. Dostupné online.
  3. a b DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton, et al. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : Veda, 2002. Autor druhu Štefan Danko. ISBN 80-224-0714-3. Kapitola Lastúrničiar strakatý, s. 251.
  4. Zoznam vzácnych ornitologických pozorovaní podliehajúcich hláseniu Faunistickej komisii, databázový systém Aves-Symfony [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, [cit. 2016-10-23]. Dostupné online.
  5. Zoznam pozorovaní vzácnych a zriedkavých druhov vtákov, databázový systém Birding Slovakia [online]. [Cit. 2016-11-01]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]