Leichttraktor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nákres vozidla.

Leichttraktor bol nemecký experimentálny tank medzivojnového obdobia, existujúci vo forme niekoľkých prototypov.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Nemecké armádne projekty obrnených vozidiel sa vyvíjali po prvej svetovej vojne v tajnom nemecko-sovietskom skúšobnom polygóne v Kazani pod krycím názvom „traktor“.

Spolupráca oboch krajín prebiehala na základe Rapallskej dohody. Táto spolupráca bola pre obe krajiny veľmi výhodná. Zatiaľ čo Nemci mali technický potenciál na výrobu tankov, ich vlastníctvo nemeckou armádou Reichshwehr bolo Versaillskou zmluvou zakázané. Nemci preto spolupracovali so sovietmi a podieľali sa na vývoji tankov pre červenú armádu.

Pôvodný názov ľahkého tanku bol Kleintraktor, potom zmenený na Leichttraktor. Tank Leichttraktor bol jeden z nemeckých experimentálnych ľahkých tankov v 1930 – 1934. Boli vyrobené 4 prototypy líšiace sa hmotnosťou, posádkou, výzbrojou. Existovali dve modifikácie, jedna firmy Rheinmetall, druhá firmy Krupp. Projekty tanku vychádzali z technického riešenia tankov LK I a LK II pôvodne z prvej svetovej vojny.

Služba[upraviť | upraviť zdroj]

Do aktívnej služby nebol nikdy zaradený. Skúšky v ZSSR sa konali v blízkosti Kazane a mali kódovací názov Kama (Kazaň a Malbrandt). Malbrandt bol nemecký dôstojník poverený skúškami týchto vozidiel. Počas druhej svetovej vojny boli existujúce prototypy používané na výcvikové účely.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Stroj mal kanón kalibru 37 mm spriahnutý s guľometom na plne otočnej veži. Pancierovanie malo odolávať pechotným zbraniam (guľomety, opakovacie pušky, či samopaly atď).

Posádku tvorili štyria muži: veliteľ, strelec, vodič a rádiooperátor.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Leichttraktor na anglickej Wikipédii.